Bursa
Çok Bulutlu
26.7°

Cemalettin Torun: Edebali 4 gün sonra geldi, net izahat getiremedi

BURSA , 21 Haziran 2020 Pazar, 13:06

2014-2019 dönemi Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sırasında neredeydi? FETÖ'cü Nezir Asaroğlu ile ilişkileriyle yeniden gündeme gelen Edebali'nin sosyal medya hesaplarındaki kafa karıştıran paylaşımların ardından o dönemin AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun'dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Edebali'nin 15 Temmuz'dan 4 gün sonra Bursa'daki demokrasi nöbetlerine katıldığını belirten Torun, "Sorularımıza net bir izahat getiremedi. Bu durumu genel merkeze sunduğumuz raporda da belirttik" dedi.

Cemalettin Torun: Edebali 4 gün sonra geldi, net izahat getiremedi

Geçen dönem Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında nerede olduğu sorusu Bursa'da tartışma yaratırken, o dönemin AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun Edebali'nin 15 Temmuz'da Bursa'da olmadığını ve 4 gün sonra geldiğini söyledi.

Edebali, kişisel Twitter hesabındaki paylaşıma göre 15 Temmuz'da İspanya'da Dünya Sürdürülebilir Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Konferansındaydı. Oysa paylaştığı fotoğrafa göre konferans 12-14 Temmuz'daydı!

Edebali'nin konferansta yaptığı konuşmada çekildiği öne sürülen fotoğrafı ile 17 Mayıs 2015 tarihli bir başka paylaşımında yer alan fotoğrafların benzerliği de dikkat çekti.

Bu durum Edebali'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında nerede olduğu sorusunu gündeme taşırken, dönemin AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun'dan dikkat çekici açıklamalar geldi.

Torun'un enBursa.com'un soruları üzerine verdiği yanıt şöyle:

'TÜM İLÇE BAŞKANLARIMIZI ARADIM'

"O gece olay olunca ben saat 23:00 sıralarında bütün teşkilata mesaj attım, toplanılması için. Bütün ilçe başkanlarımızı aradım, 'arkadaşlarımızı kontrol edin, herkes nerededir, herkes toplansın, gelmeyenler varsa, kimler yok, kimler buralarda değil, bilgi alın, bilgilendirin' dedim. Tüm ilçe başkanlarımızın hepsini aradım, 'belediye başkanlarımızdan burada olmayanlar varsa onları sorgulayın' dedim.

'İSMAİL BEY YOKTU'

İsmail Bey (Hakkı Edebali) yoktu. İsmail Bey'in olmadığını, yurt dışında olduğunu söyledi ilçe başkanımız. Niçin gittiğini sordum ilçe başkanımıza. O dedi ki 'İspanya'da bir programı var.' dedi. 'Ne zaman program' dedim. Baktık programlara 12 Temmuz-14 Temmuz arasıydı.

'4 GÜN SONRA GELDİ'

Aslında normalde bir gün önce biten bir program. Dedim, ya neden yok! Bilemiyorum dönecek dedi. Fakat 4 gün sonra döndü. Onu tekrar sordum kendisine neden diye. İşte ben gelemedim filan dedi, geçiştirdi. Ben de bu olayı, genel merkez zaten 15 Temmuz'la ilgili o geceyle ilgili rapor istedi. O raporumuzda ben bu hususu da belirttim. Ama müphem kaldı yani. Böyle bir gerçekçi açıklamayla karşılaşamadık. 4 gün sonra geldi. Dördüncü geceydi. Bu da tabii bizde bir soru işareti olarak kaldı. Ama gerçek nedir bilemiyoruz. İspanya'ya gittiğini söylemişlerdi, öyle söyledi. Ama İspanya programına baktığımızda 14 Temmuz'da biten bir program, iki günlük bir program.

'NET BİR İZAHAT GETİREMEDİ'

Net bir izahat getiremedi. İlçe başkanımıza da sordum, rapora da yazacağımız için ama net izahat gelmedi, kapalı kaldı yani. Ama 4 gün sonra geldiği net. Demokrasi nöbetlerimiz devam ediyordu, dördüncü gün geldi. Ben şunu da sorguladım: Dedim sen tamam o gece gelemedin ama ertesi gün gelebilirdin, neden dedim. Ama sorularımız yanıtsız kaldı.

'GENEL MERKEZE DURUMU BİLDİRDİM'

Ben de bu durumu genel merkeze bildirdim raporumuzda, genel merkez istemişti bizden, o gece olmayanlar, neden yok, sebepleriyle beraber. Çünkü gerçekten de insanın bir programı da olur, tevafuk da olur. Ama 14'ü ile 16'sı arası bir programı olur o sebeple gitmiş olabilir örnek veriyorum. Programının 14'ünde bittiğini biliyoruz. Ben ertesi gün neden gelinmediğini de sorguladım ama cevap alamadım. 4 gün sonra geldiğini biliyoruz."

Edebali'nin Yıldırım Belediye Başkan adaylığı sürecine de açıklık getiren Torun, şunları kaydetti:

EDEBALİ NASIL YILDIRIM ADAYI OLDU?

2019 seçimleri öncesi Sedat Yalçın'ın Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için istifa ederken, İsmail Hakkı Edebali'nin Yalçın'dan daha önce Yıldırım Belediye Başkan adaylığı için görevden ayrıldığını hatırlatan Torun, "Sedat Bey'in Yıldırım'la ilgili bir talebi olmadı. Adaylık süreci 17/25 Aralık öncesindeydi. Sedat Bey de ayrılmıştı. Ben vekaleten devam ediyordum. Bülent Bey o tarihte İsmail Hakkı Edebali'ye destek verdi. Başbakan Yardımcısıydı. Dolayısyla kendi görüşleri vardı. Aday belirleme sürecinde İsmail Bey'in olmasını arzu ediyordu. Sedat Bey'in de Yıldırım adayı olarak Edebali'ye desteği vardı" diye konuştu.

İSMAİL HAKKI EDEBALİ KİMDİR?

1966 Ağrı Hamur doğumlu olan Edebali, 1986'da Ağrı İmam Hatip Lisesi, 1990'da Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Okan Üniversitesi'nde 'Avrupa Birliği Sürecinde Yerel Yönetimlerde Kentsel Dönüşüm' konusunda master yaptı. Yakın Doğu Üniversitesi'nde 'Ekonomik ve sosyal boyutları bağlamında kentsel dönüşüm uygulamaları Bursa ili Yıldırım İlçe örneklemesi' konusunda doktora tezi hazırladı.

Refah Partisi Yıldırım ilçe yönetiminde siyasete giren Edebali, 2001'de AK Parti Nilüfer Kurucu ilçe yönetiminde yer aldı. 2002-2004'te Nilüfer İlçe Teşkilat Başkanlığı görevinde bulundu. AK Parti'nin 2009'daki 3. Olağan İl Kongresinde İl Yönetim Kuruluna seçildi. 2010'da Sedat Yalçın'ın İl Başkanlığında atanan İl Yönetiminde de İl Yerel Yönetimler Başkanlığı görevini üstlendi. 2011 Ocak ayında ise İl Teşkilat Başkanlığına atandı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde İl SKM Başkanlığı görevinde bulunan Edebali, 22 Nisan 2012'deki 4. Olağan İl Kongresinin ardından, İl Yönetimine seçildi ve İl Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi.

Edebali, 2014 yerel seçimleri öncesi teşkilat başkanlığı görevinden istifa ederek, 31 Ekim 2013 tarihinde Yıldırım Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı. Edebali'nin aday adaylığını açıklamasından 1.5 ay sonra 17/25 Aralık yargı darbesi gerçekleşti.

FETÖ İMAMI İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

Edebali'nin teşkilat başkanı olarak görev yaptığı dönemde FETÖ'nün Bursa imamı Cansun Sarıyıldız ile bir çok kez görüştüğü iddia ediliyor. Bu görüşmelerin 17/25 Aralık yargı darbesinden sonra ve belediye başkanlığı döneminde de devam edip etmediği ise belli değil.