Bursa
Açık
15.5°

Çelik: Tarımın partisi olmaz

EKONOMİ , 21 Ekim 2019 Pazartesi, 16:38

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı döneminde milli tarım hamlesi başlatan Faruk Çelik'ten tarımdaki sıkıntıların çözümüne ilişkin çarpıcı açıklamalar geldi. Planlı üretim, arazi ve toprağın korunmasının önemine değinen Çelik, "Tarımın partisi, siyaseti olmaz. Çiftçimize destek verirsek tarımımız şaha kalkar" dedi.

Çelik: Tarımın partisi olmaz

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten Türk tarımına reçete geldi.

Olay TV'deki Her Açıdan programında Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'a konuşan Çelik, Türkiye'de "milli tarım" için 3 önemli formül üzerinde durdu. Çelik'in açıklamaları şöyle:

'ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI'

"Birincisi planlı üretim. İkincisi arazinin korunması. Üçüncüsü de özellikle kimyasallardan toprağımızın korunması. 23 milyon hektar tarıma elverişli arazimiz var. Öncelikle bunları toplulaştırıp verimli hale getirmeliyiz."

'ÜRETİM PLANLAMASI'

"Hangi arazimizde, hangi bölgemizde, hangi havzamızda ne ekeceğimizi belirlemeliyiz. Sonra da 'Sen şurada tarım yapacaksan, şunu ekersen destek veririm, bunun dışında bir şey ekersen destek yok' demeliyiz. Ülke olarak yılda 260 bin ton kuru fasulye tüketiyoruz. Fakat 230 bin ton üretiyoruz. Demek ki, üretimini 260 bin tona çıkarmak gerekiyor. Tükettiğimiz pamuk 4 milyon ton, ama üretimimiz 2 milyon ton. Bunu arttırmak mümkün, Bakanlığım döneminde denedik, 1 yılda yüzde 65'e çıkardık. Üretim planlamasıyla yüzde 80-90'a çıkarmak da mümkün."

'PATATES SOĞANDA SIKINTI BELLİYDİ'

"Geçen yıl soğan patates sıkıntısı yaşanacağını Bakanlığım dönemimde gördük. Niğde ve Nevşehir'de patates yetişen alanlarda hastalık vardı, sıkıntı belliydi. 'Karacabey'de, Erzurum'da, İzmir'de ya da filan yerlerde ekerseniz daha çok destek vereceğiz' derseniz üretimi planlar sıkıntı çekmezseniz."

'TARIMIN PARTİSİ OLMAZ'

"Çiftçilikten, hayvancılıktan çıkan bir daha dönmez, başka işlere yönelir. Onun için, bu kutsal meslek tarımı yapan çiftçilerimize destek olmalıyız. Tarımın partisi, siyaseti olmaz. Politikalar üstü yürümek zorundayız."

'DESTEK VERİRSE TARIM ŞAHA KALKAR'

"İthalat kolay. Fakat ithalat Brezilya, Uruguay, Macaristan, Romanya gibi ülkelerin çiftçisini finanse etmek demek. Bunu vicdan kabul eder mi? Niye canlı lop et yurtdışından gelsin? Kendi hayvanımızı yetiştirmemize engel var mı? Başka ülkelerin çiftçisine destek vereceğimize kendi çiftçimize destek verirsek tarımımız şaha kalkar."