Bursa
Çok Bulutlu
20.6°

Çavuşoğlu: Rusya, YPG unsurlarını çıkartırsa karşı çıkmayız

GÜNCEL , 17 Ekim 2019 Perşembe, 14:32

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Rusya, YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa karşı çıkmayız'' dedi.

Çavuşoğlu: Rusya, YPG unsurlarını çıkartırsa karşı çıkmayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BBC'de yayınlanan HARDTalk programında Barış Pınarı Harekatı ile ilgili soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu, "Rusya, Şam ve Ankara arasında mesajları iletiyor. Eğer Rusya, YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa buna karşı çıkmayız" diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'nın oldukça olumlu ilerlediğini, Türkiye'nin son derece kararlı şekilde hareket ettiğini söyledi.

Resulayn ve Tel Abyad'a atfen, "İki büyük kent temzilendi" diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu, uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile Birleşmiş Milletler kararlarının operasyonlar için hukuki zemini oluşturduğunu belirtti.

Türkiye için önemli olanın bölgedeki YPG/PKK varlığı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Bu bir etnik temizlik değildir, bu terörle mücadele operasyonudur" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, ülkenin ya da bölgenin demografini değiştirme çabası değildir. Demografiyi değiştiren YPG/PKK'dır... Bir kara propaganda yürütülüyor. Ancak iddialar ne olursa olsun incelenmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuda çok hassas.''