Bursa
Açık
24.6°

Çavuşoğlu: Gelecek nesillere güçlü bir Türkiye bırakacağız

BURSA , 21 Ağustos 2020 Cuma, 12:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıklaması beklenen müjde öncesi TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını değerlendirdi.

Çavuşoğlu: Gelecek nesillere güçlü bir Türkiye bırakacağız

Türkiye'nin petrol ve doğalgaz çalışmaları konusunda görüşlerini açıklayan TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, gelecek nesillere güçlü bir Türkiye bırakacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız adeta iğneyle kuyu kazarak Türkiye'yi daha büyük hedeflere ulaştırmak için büyük bir çaba sarf ediyor." dedi.

Osmangazi Belediyesi'nin Oruçbey Caddesi Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe Düzenlemesi açılış töreninde konuşan Çavuşoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Bugün Doğu Akdeniz'de malumunuz olduğu gibi çok sayıda sondaj gemimizle birlikte bir faaliyet yürütüyoruz. Bu sadece bir hidrokarbon arama sürecinden ibaret değil, aynı zamanda ülkemizin vizyonunu göstermesi açısından çok değerli. Ben hep şunu söylemişimdir, gerek seçim çalışmalarımızda gerek ise sair zamanlarda, 'Bir bakıyorsunuz hemen komşunuz Suriye'de petrol var, Irak'ta petrol var. İran'da var. Azerbeycan'da var. Hazar Denizi'nde var. Daireyi çiziyorsunuz. Dairenin bütün çizgileri üzerinde petrol var, doğalgaz var ama dairenin içinde yok. Ben buna inanmıyorum.' dedim. Dolayısıyla şimdiye kadar yaklaşık 100 adet petrol kuyusu ülke içinde kazıldı, sondaj yapıldı. Bulunmadığı gerekçesiyle hepsine beton döküldü. Bu sondaj yapan bütün firmalar, yurt dışı kaynaklı firmalardı. Yurtdışı şirketlerdi. Ama bugün geldiğiniz noktada, büyük bir vizyon ortaya koyarak sondaj gemilerimizi satın alarak ve bunları çoğaltarak iddialarımızı, tezlerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız iki gün önce Cuma günü için büyük bir müjde sözü verdi milletimize. Biz de merakla bunu bekliyoruz. Bakanlarımız ve kendisi bu Türkiye için eksen değişikliğine tekabül ediyor denildi. Dolayısıyla hakikaten Türkiye vermiş olduğu emeğin, çabanın ürününü inşallah bundan sonraki süreçte görmeye devam edecek. Biz hep birlikte kalkınacağız, gelecek nesillere güçlü bir Türkiye bırakacağız."