Bursa
Çok Bulutlu
18.3°

Çavuşoğlu Bursa'nın iki projesi için tarih verdi

BURSA , 26 Ağustos 2020 Çarşamba, 15:51

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK PARTİ Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa'nın sabırsızlıkla beklediği iki önemli proje için tarih verdi. "2022 yılı sonuna kadar devam edecek çalışmaların sonunda tarihi Bursa silüeti Hanlar Bölgesi'nde doğacak ve eski Bursa'yı canlandıracağız." diyen Çavuşoğlu, hızlı tren projesinin de 2023'e kadar bitirileceğini söyledi.

Çavuşoğlu Bursa'nın iki projesi için tarih verdi

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK PARTİ Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa'da geçen hafta sonu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ziyaretiyle atılan adımları Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'a değerlendirdi.

Hanlar Bölgesi projesi için tarih veren Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

'PROJELERİN MALİYETİ 1 MİLYAR TL'Yİ AŞIYOR'

"Merkezi idare Bursa için yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'un kasım ayındaki Bursa ziyareti sırasında alınan kararlar hayata geçmiş oldu. Projelerin maliyeti 1 milyar lirayı aşıyor. 480 bin metrekarelik Hanlar Bölgesi'nin eski kimliğine kavuşturulması bizim için vizyon proje. Sayın Bakanımızın da bu konuda net kararı var."

'2022 SONUNDA BİTECEK'

"2022 yılı sonuna kadar devam edecek çalışmaların sonunda tarihi Bursa silüeti Hanlar Bölgesi'nde doğacak ve eski Bursa'yı canlandıracağız. Cephe sağlıklaştırması ve zemin düzeltmeleri gibi birçok şey yapılacak."

'ÇEKİRGE TERAS BURSA'YA VİZYON KATACAK'

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yıkılan (Çelik Palas Oteli'nin arkasındaki 'binanın yerine Çekirge Terası projesinin yapılacağını da Sayın Bakanımız açıkladı. Bu proje de Bursa'ya vizyon katacak. Merkezi idare her şeyi ele aldı ve belediyelerle işbirliği içinde, gerekli görülen her şey yerine getiriliyor ve getirilmeye de devam edilecek. Zaten bizlerin Ankara'daki tüm çabalarımız bunun için."

'YILDIRIM'LA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞMELER VAR'

"Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, Büyükşehir ve ilçe başkanlarımızın katılımıyla yaptığımız koordinasyon toplantısında Sayın Bakan'dan bazı talepler oldu. Bunların hepsi karşılandı. Bursa'mızın kentsel dönüşümle ilgili beklentilerini karşılayacak tarzda,. Yıldırım Belediye'mizle ilgili önemli gelişmeler oldu."

'HIZLI TREN 2023'TE BURSA'DA'

"Hızlı tren için beklediğimiz ihalenin ertesi günü, yani 21 Ağustos'ta Ulaştırma Bakanımızı ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürümüzü arayıp teşekkür ettim. Görüşmelerimde, 2023'e kadar projenin bitmesi konusunda Bursa'nın beklentisini yeniden hatırlattım. 2023 konusunda tam mutabakat söz konusu. İhaleyi alan firma da güçlü bir firma. İnşallah başka bir engel çıkmaz da bitiririz. Yerli otomobil fabrikasının Gemlik'e kurulmasından sonra Gemlik hattı daha da önemli hale geldi. Onun da yeniden programa alınması için takipçisiyiz."