Bursa
Çok Bulutlu
21.3°

Cavit Çağlar'dan Bursa'ya mektup

BURSA , 28 Ekim 2019 Pazartesi, 10:13

Yaklaşık 1.5 ay önce kapatılacağı bildirilen Olay gazetesinden 33. kuruluş yıl dönümünde verilen "Doğanın kanunu gereği değişimler bizi zorlasa da dimdik ayaktayız" mesajından sonra yeni bir açıklama daha geldi. Olay Medya Kurucusu, eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın "Birkaç Söz ve Teşekkür..." başlıklı yazısı, gazetenin bugünkü birinci sayfasında yayınlandı. Çağlar'ın "devam" mesajı verdiği yazıda Olay TV ve Olay FM'e hiç değinmemesi dikkat çekti.

Cavit Çağlar'dan Bursa'ya mektup

Kapatılacağı iddialarıyla tüm Türkiye'de gündeme oturan Olay Medya ile ilgili gelişmeler gündemdeki yerini koruyor.

26 Ekim'de 33. yaşına giren Olay gazetesinin bugünkü sayısında bir sürpriz vardı. Olay Medya Kurucusu ve eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın "Birkaç Söz ve Teşekkür..." başlığıyla kaleme aldığı yazı, gazetenin birinci sayfasında yayımlandı.

Kurulduğu günden bu yana gazetede kendi ismiyle yazıları nadiren yer alan, hatta kendi televizyonunda sadece bir kez özel yayına katılan Çağlar'ın Bursalılar mektup niteliğindeki yazısında "devam" mesajı vermesi, ancak Olay TV ve Olay FM'in geleceğine değinmemesi dikkat çekti.

Çağlar'ın yazısı şöyle:

"Sevgili Bursalılar,

26 Ekim 1987'de sizlere "Merhaba!" diyerek yayın yaşamına başlayan gazetemiz Olay'ın 33. yılına ulaşmasının mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz... Kıvançlıyım, heyecanlıyım. Bu mutlu günümde duygularımı sizlerle paylaşmak isterim.

Bundan 32 yıl önce, en büyük sevdam olan Bursa'da bir gazete çıkarma kararı aldığımda, tek bir hedefim vardı: Ülkemizin demokratikleşme mücadelesi içinde Bursa'nın sesini duyurabilmek, Bursa halkının "kendisine ait" hissedeceği bir gazeteyi hayata geçirmek. Bunu başarmak için iki şey gerekiyordu. Güçlü bir kadro ve objektif, güvenilir, cesur bir yayıncılık anlayışı... Ve ilk sayımızdan itibaren Bursalılar, bu kimlikle yayımlanan Olay'ı kendi gazeteleri olarak benimsediler, ona gönülden sahip çıktılar ve bu güçle "Türkiye'nin en büyük şehir gazetesi" olmayı başardık. Tabii yıllar içinde karşımıza nice zorluklar, sıkıntılar da çıktı ama bunların hepsini birlikte aşarak bugünlere geldik...

Bugün Olay'ın, yerel basınımızda en etkili "marka" olarak görülmesinin ardında büyük bir emek ve objektif gazetecilik adına verilmiş bir mücadelenin öyküsü vardır. Özellikle ilk yıllarımızda, o günlerin siyasi ortamındaki yasaklara karşı verdiğimiz mücadeleyi unutamam... Yayın yaşamımız boyunca, sesimizi özgürce yükselttiğimiz her durumda okurlarımızın desteğini hissetmek, en büyük güvencemiz olmuştur.

Kıvançlıyım... Bulunduğum ortamlarda, Olay'ın örnek bir başarı hikâyesi olduğu çok dillendirildi. Doğrudur. Gazetemiz Olay'la, önce zihniyet değişimi getirdik. "Taşra" kalıplarına hapsolmuş yerel gazeteciliğin önünü açtık. İstanbul merkezli büyük ulusal gazetelerde içerik ne ise, bir Bursa gazetesinde de aynı içeriğin olabileceğini en güzel biçimde ortaya koyduk. Olay'ı Bursa halkının ortak gazetesi yapmayı başardık. Ulusal ve yerel içeriği aynı anda sunmak, Olay'a çok şey kazandırdı. Bu öncülüğümüz yerel basına "model" oldu, taklit edildik, bazı Anadolu şehirlerinde bizim adımızı taşıyan gazeteler çıktı. Fakat bundan hiç şikâyetçi olmadım. Tam tersine, bu durumu, Olay'ın gücü olarak gördüm.

33. yılımıza adım attığımız şu gün, tekrar etmek isterim ki, yayınımızı, ilk sayımızdan bu yana bağlı olduğumuz objektif, dürüst, cesur gazetecilik anlayışıyla sürdüreceğiz. Çoğu gazetenin tektipleşmeye başladığı bir ortamda tek taraflı gazetecilik ekseninden daima kaçınarak çoğulcu, demokrat, özgür bir gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Yerel habercilikte de daha etkin olacağız.

Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Cumhuriyetimizin ve devletimizin değerleri, milletimizin hassasiyetleri kutsaldır ve onlara daima sahip çıkacağız.

Son yıllarda sektörümüzde teknoloji kaynaklı büyük bir değişim, dönüşüm yaşanmaktadır. Yazılı basını zorlayan bu olgu, bizi de zorluyor olsa da, okurlarımızın desteğiyle bu güçlüğü de aşacağımıza inanıyorum. Gazetemiz Olay'ın, saygın bir marka olma yanında, Bursa'nın güçlü dinamiklerinden biri olarak da görülmesi, gelecek adına beni umutlandırıyor.

Değerli hemşerilerim,

33. kuruluş yıldönümümüz dolayısıyla, göğsümüzü kabartan bir tebrik ve temenni yağmuruna tutulduk. Başta Sayın Valimiz Yakup CANBOLAT ve Belediye Başkanlarımız olmak üzere, Bursamızın iş, siyaset, spor, cemiyet hayatının önde gelen mensuplarından unutamayacağım güzellikte mesajlar aldım. Hepsine tek tek teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Hele siz kıymetli okurlarımızın ilettikleri mesajlar, Olay'ın Bursa ile ayrılmaz biçimde bütünleştiğini bana bir kez daha hissettirdi. Bütün okurlarımıza da gönülden teşekkürlerimizi iletiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Hep birlikte nice yıllara...

Cavit ÇAĞLAR"

Olay gazetesinin kuruluş yıldönümümü olan 26 Ekim'de yayınlanan nüshasında da "Dimdik ayaktayız" mesajı verilmişti. HABERE GİT

GÖZLER 31 EKİM'DE

Bursa'da medya kulislerinde Olay TV'nın yayınına 31 Ekim'de son vereceği konuşuluyor.