Bursa
Açık
27.1°

Cargill eylemcileri İstanbul'da

EKONOMİ , 18 Nisan 2019 Perşembe, 12:57

Cargill işçileri,İstanbul'daki genel müdürlük binası önünde 3 günlük oturma eylemi başlattı

Cargill eylemcileri İstanbul'da

ABD'li Cargill firmasının Bursa'daki fabrikasında işten çıkarılan işçilerin mücadelesi nde 365 gün geride kaldı.

İşçiler, eylemlerinin birinci yıldönümünde, Cargill şirketinin Türkiye'deki genel merkezi önünde toplandı. Tek Gıda-İş Sendikası Genel Teşkilat Sorumlusu İbrahim Ören, Cargill işçileri adına basın açıklaması yaptı.

Ören "Cargill üretim devam ederken kota fazlalığı ve ekonomik daralmayı sebep gösterek sendikal örgütlenme yapan 14 işçiyi işten çıkarttı. Şirket aradan geçen bir yılda hukuk tanımazlığına devam etti. Anayasal hakları tanımamaya, üyelerimize mobing yaparak sendikal örgütlenmeye engel olmaya, sömürgeci Amerikan politikalarının işçi sınıfı üzerinde gölgesi olmaya devam ediyor. Şunu bilmelisiniz ki, burası Ortadoğu değil. Sömürgeci politikalarınıza asla ülkemizde izin vermeyeceğiz. Cargill işvereninin gerçek yüzünü tüm dünyaya haykırmaya devam edeceğiz. Mücadelemizin 1. yıl dönümünde asla yılmadan ve daha güçlü bir şekilde karşınızdayız. İşçi sınıfı Cargill direnişiyle tekrar umutlandı ve daha çok birbirine kenetlendi" dedi.

Cargill'in Türkiye genel merkezi önünde gerçekleşen toplantıya ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da katıldı.

Konuşmaların ardından Cargill işçileri,İstanbul'daki genel müdürlük binası önünde 3 günlük oturma eylemi başlattı