Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
16.4°

Camideyken secdede korona bulaşır mı? Prof. Ceyhan yanıtladı...

GÜNCEL , 21 Mayıs 2020 Perşembe, 07:57

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, camilerde secde anında koronavirüse yakalanma ihtimalinin olup olmadığına yönelik bir soruyu yanıtladı.

Camideyken secdede korona bulaşır mı? Prof. Ceyhan yanıtladı...

Hürriyet'ten Zeynep Bilgehan'ın haberine göre Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kendisine yöneltilen "29 Mayıs'ta cami avlularında namaza izin çıkacağını okudum, sevindim. Ancak namazda secdeye varıldığında ağzım, burnum, alnım halı ya da avluda hasır yaygıya doğrudan temas edecek. Bu durumda maske koruyacak mı? Camide nasıl bir tedbir almalıyız?" sorusuna şu yanıtı verdi.

1-Kişiler, sadece elinin yüzünün geleceği yer için bir bez parçası kullanabilir ya da kendi seccadesini getirebilir ama bunların namazdan sonra 60 derecede yıkanması ya da atılması gerekiyor.

2-Camiye girenlerin ateşi ölçülmeli, öksürük ve hapşırık gibi belirtilere dikkat edilmeli.

3-Sosyal mesafeye her an dikkat edilmeli.

4-Camilerde klima kullanılmaması, doğal yolla havalandırılması uygun olur. Klima olacaksa kişiler arasındaki mesafenin en az 2 metreye çıkarılması gerekir.

5-Konuşmayla virüsün bulaş imkanı artacağından herkeste maske olmalı. Duaların yüksek sesle değil, içten okunması lazım. Konuşmak, virüsün bulaş imkanını 10 kat artırıyor. Öksürük ve hapşırmak 1000 kat artırıyor. Konuşmanın tonu da önemli. Yüksek sesle konuşunca bulaş imkanı daha da artıyor. Dua ve tekbirlerin mümkün olduğunca sessiz hatta hiç konuşmadan, nefes alıp vererek içten yapılması öneriyorum...

6-İmamların da hastalığı bulaştırma riski var. Cemaatle araya mesafe bırakılması lazım.

7-Maskeyle vaaz ve Kuran okuması kolay olmayabilir; imamın olduğu yere şeffaf, fiziksel bariyer konabilir veya yüz siperliklerinden kullanıp alçak ses sorunu için mikrofon kullanılabilir.

8-Cami içlerindeki Kuran kursları okul gibi değerlendirilmeli ve açılmamalı.

Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir
Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir
Türk turistler Yunanistan'a gidebilecek mi?
Türk turistler Yunanistan'a gidebilecek mi?
Amerikalılar virüsün sorumlusunu buldu!
Amerikalılar virüsün sorumlusunu buldu!
2020 Avrupa'nın en ucuz ülkeleri
2020 Avrupa'nın en ucuz ülkeleri