Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
7.7°

Çalışanların maaşına corona kesintisi

SPOR , 24 Mart 2020 Salı, 10:57

Philadelphia 76ers'ın çalışanlarının maaşlarında COVID-19 salgını nedeniyle kesintiye gidiyor.

Çalışanların maaşına corona kesintisi

Philadelphia 76ers ve New Jersey Devils (Buz Hokeyi) takımlarının sahibi olan grubun, tam zamanlı çalışanlarının maaşında yüzde 20'ye kadar varan kesintilerde bulunacağı açıklandı.

Harris Blitzer Sports & Entertainment grubunun CEO'su Scott O'Neil, yaptığı açıklamada "COVID-19 salgını sebebiyle maçların ve organizasyonların iptal edilmesi sebebiyle bazı önlemler almak zorundayız. Bu belirsizlik içerisinde operasyonumuzu devam ettirirken tam zamanlı çalışanlarımızın ücretlerinde kesintiye gidiyoruz." ifadelerini kullandı.

Ücret kesintileri önümüzdeki aydan itibaren başlayacak ve yıllık 50 bin dolardan fazla kazanan çalışanların ücretlerinde uygulanacak. 70 bin dolardan fazla kazanan çalışanların maaşında bu kesintiler yüzde 20'ye kadar varacak.

O'Neill yapılacak bu kesintinin salgından etkilenen kişilere yardım etmek amacıyla yapıldığını "Topluluğumuzda bulunan kişilere yardım etmek istiyoruz. Bunun için de bu sağlık krizi döneminde edeceğimiz yardımlara bir fon yaratmak istiyoruz" diyerek açıkladı.

NBA yönetimi takımlara gönderdiği bildiride oyuncuların maaşlarının 1 Nisan itibariyle tam olarak yatırılacağını bildirirken 15 Nisan'dan itibaren maçların oynanmaması durumunda çeşitli kesintiler yapabileceğine dair bir açık kapı da bıraktı. İmzalanan toplu iş sözleşmesinde zorunlu nedenler sebebiyle bu tarz kesintilere izin veren bir madde bulunuyor.