Bursa
Çok Bulutlu
24.9°

Çalışanlara 'yasak' günleri için ücret ödenecek mi? İşte yanıtı...

EKONOMİ , 20 Mayıs 2020 Çarşamba, 08:14

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, koronavirüs sürecinde iş hayatıyla ilgili önemli soruların cevabını verdi.

Çalışanlara 'yasak' günleri için ücret ödenecek mi? İşte yanıtı...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA ÜCRET ÖDENİR

Soru: Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan personel için sokağa çıkma yasağı günleri için ödeme yapacak mıyız?

Veli Kuzucu

Cevap: Kısa çalışma ödeneğinde işveren olarak maaş ödüyorsanız ve bir haftanın altında olan sokağa çıkma yasaklarında çalışanın maaşını yatırmak durumundasınız.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YILLIK İZNE SAYILMAZ

Soru: Cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili çalışmış olduğum şirket çalışanlarına iki seçenek sunuyor, ya ücretsiz izin ya da yıllık izin. Maaşı kesilmesin isteyenler yıllık izinlerinden kullanmış oluyorlar maaşım kesilsin diyenler ücretsiz izin kullanıyorlar. Şirketin yapmış olduğu doğru mu?

Murat Faruk Usta

Cevap: Yasada belirlenen yıllık izin şartlarına göre sokağa çıkma yasağı nedeniyle işe gelinemeyen günler yıllık izinden düşülemez. Ancak işveren çalışılmayan günler için telafi çalışması yaptırabilir.

İŞE GİTMEMEZLİK YAPAMAZSINIZ

Soru: Çalıştığım şirket adımıza kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Nisan ayında çalışmadım ve 30 günlük ödenek aldım. Mayıs ayında 30 gün Haziran ayında 21 gün ödenek alacağım görünüyor. AVM mağazasıyız ve mağazamız 11 Mayıs'ta açıldı. Hijyen koşullarında ve kalabalık ortamında yüksek riskle çalışmayı kabul etmiyorum. Çalışmaya itiraz hakkım var mı? İşe gitmezsem herhangi bir yaptırımla karşılaşır mıyım?

Kadriye Göçmen

Cevap: İşyeriniz açıldığı ve işveren de sizi işe başlattığına göre çalışmamaya itiraz hakkınız ya da 'çalışmak istemiyorum' deme hakkınız yok. Her ne kadar yasa, işvereninizin, sizi üç ay işten çıkarmasına engel olsa da iyi niyet kurallarına uymayan çalışan işten çıkartılabilir. İşvereniniz ile konuşup, bu süre içinde belki ücretsiz izne ayrılabilirsiniz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ OLMAZ

Soru: Özel şirkette 1.5 yıldır çalışan emekliyim. 16 Mart itibari ile şirketimiz kısa çalışma ödeneğine başvurdu ve işyeri şuan kapalı. Geçen zamanda sadece 800 TL hesaba para yatırdı. Nasıl bir yol izlemem lazım?

Varjan Zeyfiyan

Cevap: İşyeri kapalı olduğu için, emekliler de kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadığı için şu aşamada yapılacak bir şey yok.

Konakalmaz Şelalesi baharla coştu
Konakalmaz Şelalesi baharla coştu
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
Kars her mevsim bir başka güzel
Kars her mevsim bir başka güzel
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası