Bursa
Parçalı Bulutlu
28.8°

Çalışanlar merak ediyor! Tamamlayıcı emeklilik nedir?

EKONOMİ , 10 Haziran 2020 Çarşamba, 16:13

Hükümet kıdem tazminatının fona devri ve tamamlayıcı emeklilik sistemi için hazırlıklara yeniden başladı. Peki tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir? İşte uzman görüşü...

Çalışanlar merak ediyor! Tamamlayıcı emeklilik nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sağlayacak çalışmayı başlatıyoruz. Bu sigorta ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınmasını sağlayacağız. Böyle çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecektir." diyerek, tamamlayıcı emeklik sisteminin 2022'de yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Peki tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, tamamlayıcı emeklilik sistemiyle ilgili hazırlıkları sosyal medya hesabından değerlendirdi.

"tamamlayıcı emeklilik sistemi yerine mevcut sistemde yıllarca çalışmış prim ödemiş olanların, emekli olduklarında geçinebilecekleri bir emekli maaşı almalarını sağlamalıyız. 2008 senesinde reform diye emekli maaşlarını düşüren maaş bağlama sistemi getirilmişti. Önce bu değişsin!" diyen Erdursun, emeklilere geçici ilave ya da tamamlayıcı destek yerine sürekli yaşanacak emekli maaşı almalarını sağlayacak bir emekli maaşı bağlama sistemine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Erdursun, "Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi paraya ihtiyacı olan hükümetin Fon oluşturarak kendisine kaynak yaratma isteğidir." ifadelerini kullandı.

Özgür Erdursun, "Kıdem Tazminatını Fona devir ediyoruz denirse tepki olur, ama sizin daha rahat edeceğiniz bir emeklilik sistemini düşünüyoruz, bu nedenle Kıdem Tazminatı Fonunu Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine entegre edeceğiz diyerek konu yumuşatılıyor... aslında sizi bizi düşünen yok" dedi.