Bursa
Çok Bulutlu
19.8°

Çağa tutulan ayna: Büyülü Dağ

KÜLTÜR-SANAT , 20 Ocak 2020 Pazartesi, 17:41

enbursa.com'un günün kitap önerisi, 1929 Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görüleni "zaman" ve "psikanaliz" üzerine denemelerle de kendini gösteren bir eser: Büyülü Dağ...

Çağa tutulan ayna: Büyülü Dağ

Hamburg'lu genç gemi mühendisi Hans Castorp, üç haftalığına kuzenini ziyarete gittiği bir İsviçre sanatoryumunda, kendisinin de tedaviye ihtiyacı olduğunu öğrenerek yedi yıl kalır. Bu süre içinde doktorlar ve hastalar dünyasını, Batı felsefesinin iki kutbunu, platonik bir aşk serüveninin sarhoşluğu içinde ve yaşayarak tanır. Sanatoryumda kaldığı süre içinde hastalık ve ölüm gibi deneyimlerin ötesinde hayatın mucizesini kavrayan Castorp'un yalın ruhu bir değişim geçirir.

Thomas Mann, roman sanatının bütün incelikleriyle yarattığı, ironik bir üslupla sunduğu bu yapıtında, zaman, karşıt kültürler, aşk, hastalık, ölüm gibi evrensel temaları işliyor. Birinci Dünya Savaşı öncesinde çağın dünya sorunlarını, bir uygarlığın çöküşünü inceleyen, burjuva geleneğini ve ahlakını yer yer sertçe, ironik bir dille eleştiren Büyülü Dağ, çağa tutulan bir ayna.

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

"Aşk ölüme karşıdır ve yalnızca o ölümden güçlüdür; akıl değil. Ölümlü düşünceleri veren odur; akıl vermez. Biçimin kaynağı da aşk ve iyiliktir; anlayış ve dostlukla dolu bir topluluğu, güzel insanlardan oluşan bir devlete biçim ve kültürünü verende odur kanlı şölene sessiz saygıyı verende"