Bursa
Açık
11.6°

Büyükşehir harekete geçti! Çalışma başlıyor...

BURSA , 20 Ocak 2020 Pazartesi, 11:13

Yerli otomobilin Bursa'da üretileceği kararının ardından Büyükşehir Belediyesi de 'akıllı şehir' konsepti için çalışmalara başladı.

Büyükşehir harekete geçti! Çalışma başlıyor...

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, bugünkü köşe yazısında yerli otomobil fabrikasının Bursa'da kurulacak oluşunun, şehri inovasyon ve akıllı şehircilik konusunda daha ileri bir noktaya taşıyacağını yazdı.

Yılmaz'ın aktardığına göre Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, akıllı şehircilik konusunda atılacak adımları şu sözlerle dile getirdi:

"Geleceğin kentleri için ilk adımı oluşturan akıllı şehirler konusunda Başkan Aktaş çok heyecanlı.

Söze...

"Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Daire Başkanlığı'nı Türkiye'de ilk kuran biziz" diye başladı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde faaliyet gösterecek bu birim bünyesinde 4 şube müdürlüğünün yer alacağını söyledi.

Bu noktada...

Akıllı kavşak uygulamalarıyla trafiği hızlandırdıklarını anımsatıp, yalnızca Bursa'da olan yeni uygulamayı açıkladı:

"Kendi yazılımlarımızla hazırladığımız İHA'lar ve Dron'larla şehrin imar gelişimini anbean takip ediyoruz. Henüz yeni başlayan bu takibi bu formatta uygulayan tek belediye biziz."

Ardından...

Yeri otomobille birlikte gündeme gelen elektrikli araç teknolojisini ilgilendiren bir başka gelişmeyi duyurdu:

"Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, Avrupa Birliği'nin Ufuk 2020 hibe programındaki Düşük Karbon Yeşil Araçlar Çağrısı başlığı altında elektrikli araçların kullanıcı deneyimiyle şarj altyapısı ve platformunu geliştirme konularında araştırma ve inovasyon programına katıldık."

Sonrasında...

"Amacımız vatandaşın belediyeye ulaşımını kolaylaştırmak" deyip ekledi:

"Özellikle ulaşımda her alanda seriliği sağlamak istiyoruz. Halen devam eden sinyalizasyon optimasyonu ile de 300 bin kişi olan günlük metro taşıma kapasitesi aynı ekipmanla 460 bin kişiye çıkacak."

Bütün bunları yapabilmek için buldukları kaynakları açıkladı:

"Akıllı şehircilikle ilgili her türlü fonları değerlendiriyoruz. Birleşik Krallık'tan 3.2 milyon Pound hibenin yanı sıra BEBKA başta olmak üzere farklı fonlardan 4-5 hibe aldık."