Bursa
Açık
20.1°
enBursa Haber

BUSKİ'den Nilüfer Barajı'na HES

BURSA , 16 Haziran 2018 Cumartesi, 10:30

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ), arıtma ve su deposu çıkışlarından sonra barajlara da hidroelektrik santral (HES) kurma kararı aldı. BUSKİ, Nilüfer Barajı'ndan salınan suyun savağına HES kurmayı planlıyor.

BUSKİ'den Nilüfer Barajı'na HES

BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, enerji yatırımlarına ilişkin bilgiler verdi.

Olay TV'de yayınlanan Olay'ın İçinden programında İhsan Aydın'a açıklamalarda bulunan Gülenç, şunları söyledi:

'TEPEDEVRENT'E RES YAPTIK'

"Enerji konusunda da iyi bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. Bugüne kadar 8 tane santral yaptık. Bunların üçü HES. Su arıtma tesislerinden şehrin ihtiyacı kadar su aktıkça bizde bunun elektriğinden istifade ediyoruz. D-0'a yaptık bir tane. 2 tane de D-12, D-13 depoları Çekirge Devlet Hastanesi yanında. Bunun dışında GES'ler var. D-46 Deposu'na kurduk. Batı ve Doğu Arıtma Tesisleri'ne de GES kurduk. Kullanmadığımız tüm alanlara yenilenebilir enerji tesisi kuruyoruz. Mudanya Tepedevrent'e RES yaptık. Burada da rüzgardan faydalanacağız."

'İNEGÖL'E DE 3 TANE YAPACAĞIZ'

"Bu sayede toplam enerji faturamızın yüzde 12'sini karşılar hale geldik. Bunu gördükten sonra duramadık, şu anda Nilüfer Barajı'ndan salınan suyun savağına da HES planladık. İnegöl'e 3 tane yapıcağız. Bir de çamur yakma tesisimiz var 400 bin ton kapasiteli. Türkiye'de yerli yatırımla yapılmış ilk tesis. Ülkemizin dört bir yanından incelemeye geliyorlar. 17 ilçemizin arıtmalarındaki çamurları Bursa'ya taşıyıp, burada yakarak elektrik üretiyoruz. Doğu ve Batı arıtmalardaki koku sorunu da ortadan kalktı. Burada da çamur bertarafından ton başı 65 lira olan elektrik giderimizin 25 lirasını üretilen enerji ile karşılıyoruz. BUSKİ olarak konuda da örnek bir proje kurmakla övünüyoruz."