Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.1°

Bursaspor'da bir ilk! Futbolcu sponsorluğu...

BURSASPOR , 13 Eylül 2019 Cuma, 14:38

Büyük gayretlerin ardından transfer tahtasını açan ve ardı ardına transferler gerçekleştiren Bursaspor yönetimi, şimdi de Türkiye'de ilk olacak örnek bir proje üzerinde çalışıyor: Futbolcu sponsorluğu modeli... Bugüne kadar Türkiye'de hiç uygulanmayan modeli ilk olarak enbursa.com'da yayınlanan Nail Özer ile SEKTÖREN-Spor programına konuk olan Av. Hakan Dinçtürk gündeme getirmişti.

Bursaspor'da bir ilk! Futbolcu sponsorluğu...

Mesut Mestan başkanlığındaki Bursaspor yönetimi, transfer tahtasının açılması ve transferlerin gerçekleştirilmesinin ardından yeni dönemin önceliklerini belirledi ve ilk sıraya da teknik ekibe karşı yükümlülüklerin zamanında ve eksiksiz yerine getirilmesini koydu.

Bursaspor yönetimi bu kapsamda Türkiye'de daha önce uygulanmayan "futbolcu sponsorluğu" yöntemi üzerinde çalışıyor.

Söz konusu formül ilk olarak geçtiğimiz günlerde enbursa.com'da yayınlanan Nail Özer ile SEKTÖREN programında dile getirildi.

Teknik Direktör Osman Aktaş ile birlikte programa konuk olan Bursaspor'un eski yöneticilerinden Av. Hakan Dinçtürk, "futbolcu spronsorluğu" yöntemini anlattı.

YASİN ÖZTEKİN ÖRNEĞİ

Futbolcuların spor kulüpleriyle sözleşme imzalarken, birden fazla noktaya dikkat ettiğini belirten Dinçtürk, "Biz bunu Yasin Öztekin'de yaşadık. Öztekin, bir önceki sezon Bursaspor'dan daha az para vermesine rağmen Göztepe'ye imza attı. Bursaspor'un sunmuş olduğu maddeler daha iyiydi, ama o 'Bursaspor'dan ben paramı düzenli alamam, öbür tarafta az da olsa düzenli gelirim olur' diye düşündü." İfadelerini kullandı.

Bu durumda Türkiye'de örneği olmayan, ancak Bursaspor'un çok rahat hayata geçirebileceği projeyi gündeme getiren Dinçtürk, şunları söyledi:

'İŞ ADAMLARI BEKLİYOR ASLINDA'

"Futbolcu bazında sponsorluk... Ben buna öncülük de yaparım. Bu ne demek? Futbolcuyu transfer edeceksin, futbolcu geldi. 1 milyon Euro'luk sözleşme yükümlülüğün var. 4 tane iş adamı... Yapacaksın kulüpte lansmanını, nasıl forma sponsorlarının tanıtımını yapıyorsan. 4 tane iş adamı o futbolcunun sözleşmesinin yükümlülüklerini ve ödeme yükümlülüklerini üzerine alacak ve ona sponsor olacak. Dolayısıyla da 1 futbolcu 4 olur 5 olur, 4-5 tane iş adamı sponsorluğunu üstlendiğinde 10 tane transfer yaptık diyelim. Yaklaşık olarak da 40-50 tane bu işe gönül verebilecek 200-250 Bin TL katkı koyabilecek iş adamları bir hareketlenme bekliyor aslında."

YÖNTEM NELER GETİRİR?

Dinçtürk, söz konusu modelin 2 önemli kazanımı olacağını söyledi:

  1. Kulüp futbolcunun sözleşme yükümlülüğü ilgili olarak bir ödeme yapmak zorunda değil.
  2. Futbolcu da bilecek; benim şu tarihte maaşım yatacak.

NAİL ÖZER İLE SEKTÖREN-SPOR