Bursa
Çok Bulutlu
20.8°

Bursalılara uyarı! "İşini gör ve evine dön"

SAĞLIK , 15 Haziran 2020 Pazartesi, 17:16

COVİD 19 vakalarında yaşanan artış uzmanları endişelendiriyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa'da da Maske kullanımından neredeyse vazgeçen vatandaşa uzmanlar 'işini gör ve evine dön' uyarısı yapıyor.

Bursalılara uyarı! "İşini gör ve evine dön"

COVİD 19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 1 Haziran itibariyle normalleşmeye başlayan süreç vatandaşlarda rehavete neden oldu. 5 gün önce 3 haneli rakamlara inen vaka sayısı şimdilerde bin 500'ü buldu.

Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Süleyman Bahar, vaka sayısındaki artışlara dikkat çekti. Bahar, maske kullanımı ve sosyal mesafeyi bir kez daha hatırlattı.

"GRAFİK BİZLERİ KORKUTUYOR"

Bahar, "Vatandaşlar normalleşme açıklamasını yanlış yorumladılar. Maskesiz, mesafeye dikkat etmeden her tarafta gezebiliriz, çıkabiliriz, dolaşabiliriz diye yorumladılar ve vakalarda böyle bir artış yaşandı. Henüz daha salgın bitmiş değil, pandemi devam ediyor. Devam ettiği süreci bizim tedbirlerden ödün vermememiz gerekiyor. Tedbirlerin üç olmazsa olmazı var. Maskelerimizi takacağız, Mesafeye koruyacağız ve El antiseptisi uygulayacağız. Bunları nerede olursak olalım yapmalıyız. Aile içinde, sokakta, alışveriş merkezinde her yerde bunları uygulayacağız. Eğer biz bunlara dikkat edersek, kesinlikte grafik düşecektir. İniş çıkışlar olmayacaktır. İniş çıkışları görüyoruz. Bunlar bizi korkutuyor. Grafiğin düşüşe geçmesi vatandaşların daha çok bilinçlenmesine bağlı." dedi.

"HER AN İÇİN VİRÜSÜ ALIP EVE GETİREBİLİRİZ"

"Mücadelenin 3'lü saç ayağında yer alan maske kullanımı olmazsa olmazımız ama maskenin de doğru kullanımının şart" diyen ve 'İşini bitir evine dön' mesajı veren Uzm. Dr. Bahar, "Nerede olursak olalım. Maske, sosyal mesafe ve el hijyeni şart dedi. Evde de olsak mesafeyi koruyacağız. Hapşırma, öksürme durumunda mutlaka maskemizi kullanacağız. Dışarıya çıktığımız sürece mutlaka el antiseptisi uygulayacağız. Her an için virüsü alıp eve getirebiliriz." dedi. COVID-19 pandemisinin tam olarak sonlanmaması nedeni ile, virüse özgün etkili bir tedavi ve/veya aşı bulunana kadar risk devam etmektedir. Riski azaltmak için bu önlemlere hepimizin uyması gerekiyor" dedi.