Bursa
Açık
5.7°

Bursalılar zehir solumamak için yetkilileri göreve çağırdı

BURSA , 11 Şubat 2020 Salı, 13:16

Bursa'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ölçüm istasyonlarından alınan verilere göre hava kalitesi özellikle son günlerde zehir saçıyor. Üst üste yapılan ölçümlerde hava kalitesinin insan sağlığını olumsuz etkiler ölçüde kötüye gitmesi üzerine Bursa Çevre Platformu harekete geçti. Onlarca kişi "Zehir solumak istemiyoruz" diyerek Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde buluştu.

Bursalılar zehir solumamak için yetkilileri göreve çağırdı

Bursa'da kış mevsimi ile birlikte hava kalitesi bir kez daha alarm vermeye başladı.

Son günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ölçüm istasyonlarından alınan veriler de Bursalıların temiz hava solumadığını, aksine hava kalitesinin insan sağlığını ciddi biçimde olumsuz etkileyebilecek seviyede olduğunu gözler önüne serdi.

Örneğin 11 Şubat salı günü öğle saatlerinde Bursa İstasyonundan alınan veri, Bursa merkezde yaşayanların hala temiz hava solumadığını gösteriri nitelikteydi.

Bursa Çevre Platformu üyeleri yetkilileri önlem almaya çağıran dilekçeleri teslim etmek üzere kent halkını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önüne davet etti.

TEMİZ HAVA İÇİN YETKİLİLER GÖREVE ÇAĞIRILDI

Çağrıya uyan onlarca Bursalı müdürlük önünde bir araya gelerek temiz hava taleplerini dile getirdi.

İlgili kurum ve kuruluşları önlem almaya çağıran dilekçeler imzalandıktan sonra alkışlar eşliğinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edildi.

DİLEKÇE EYLEMİNDEN FOTOĞRAFLAR

enBursa.com'a açıklamalarda bulunan DOĞADER ve Bursa Çevre Platformu aktivistlerinden Murat Demir şunları söyledi:

HALKA TEMİZ HAVA SUNMAK YETKİLİLERİN GÖREVİ

"Son günlerde resmi kuruluşlardan alınan verilere göre Bursa'da hava çok ciddi şekilde tehlikeli. Biz bu verileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın istasyonlarından alıyoruz. Bu yeni bir şey değil. Yıllardır Bursa'da benzer bir tablo söz konusu. Biz de Bursa Çevre Platformu olarak yetkilileri göreve çağıran dilekçelerimizi veriyoruz. Çünkü yetkililerin en önemli görevi Bursa'da sağlıklı havayı vatandaşa sunabilmektir. Bursalılar şu anda kendilerini hasta eden, kanser eden, kronik hastalıklara sevk eden bir hava soluyor. Biz temiz hava solumak için yetkilileri göreve çağırıyoruz. O yüzden de hazırladığımız dilekçeleri bugün teslim ediyoruz."