Bursa
Parçalı Bulutlu
22.4°

Bursalılar Nilüfer Çayı'ndaki kirliliğe isyan etti

BURSA , 15 Temmuz 2020 Çarşamba, 10:58

Bursa'da Uludağ eteklerinden doğup Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer, Mudanya ilçeleri sınırlarından geçip Karacabey'de Kocadere ile birleşerek Marmara Denizi'ne dökülen Nilüfer Çayı'ndaki kirlilik vatandaşları isyan ettirdi.

Bursalılar Nilüfer Çayı'ndaki kirliliğe isyan etti

Geçtigi köylerde yaydığı pis kokularla hayatı çekilmez kılan ve nefes alınmasını bile zorlaştıran deredeki kirlilik vatandaşların tepkisini çekiyor.

Deredeki kirlilikten en fazla şikayetçi olanların başında Karacabey İnkaya Mahallesi sakinleri geliyor.

Konu hakkında bilgi veren İnkaya Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İdris Yıldız, yıllardır tekrarlanan sorunun bu yıl da ayni şekilde devam ettiğini, yaz aylarınin gelmesiyle birlikte derenin etrafa çok kötü kokular yaydığını ve köyde yaşayan insanların nefes almakta bile zorluk çektiğini söyledi.

Sıcak havalarda evlerinin camlarını dahi açamaz olduklarını ifade eden Yıldız, kronik hastalığı olan köylülerin de bu durumdan şikayetci olduklarını belirtti.

Yıldız, ilgili makamlara her yıl şikayette bulunduklarını ancak hiçbir kurumun sorunu çözemediğini söyledi.

1980 yılından sonra kirlenmeye başlayan derede ağırlıkla sanayi atıkları ile birlikte evsel atıkların da çok olduğunu söyleyen İdris Yıldız, defalarca bu konu için eylemler yapılıp kamuoyu oluşturulduğunu ancak her defasında konunun üstünün kapatıldığını ifade etti.