Bursa
Parçalı Bulutlu
26.3°

Bursalılar 'Libya tezkeresi'ne ne diyor?

BURSA , 08 Ocak 2020 Çarşamba, 12:26

Geçtiğimiz hafta Meclis'te kabul edilen tezkere ile Türk askeri Libya'ya gidiyor. İlk etapta 35 askerin gittiği Libya'daki süreç nasıl işleyecek? Peki, Bursalılar Mehmetçik'in Libya'ya gidişi hakkında ne düşünüyor? 'Kırmızı Mikrofon', Bursa sokaklarında Libya tezkeresini sordu.

Bursalılar 'Libya tezkeresi'ne ne diyor?

TBMM Genel Kurulu'nda Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere 325 oyla kabul edildi.

Muhalefetin sert eleştirilerde bulunduğu, Mehmetçik'in belirsiz bir maceraya sürüklendiğini iddia ettiği Libya'da, Türkiye'nin kalıcı istikrarın sağlamak için bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise karşıt görüşlere tepki gösterdi.

Geçtiğimiz gün katıldığı bir yayında Türk askerinin 'peyder pey' Libya'ya gidişinin başladığını açıklayan Erdoğan, "Türkiye koordinasyonu üstlenecek. Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de orada herhangi bir çatışmaya girmeyecek. Yalnızca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin bizden talebi doğrultusunda askerlerimiz hükümete bağlı güçlere eğitim verecek. Suriye'deki gibi olacak. Askerlerimiz orada koordinasyonu sağlayacak" ifadelerini kullanmıştı.

Doğu Akdeniz'de yaşanan güç savaşı kendini iyiden iyiye hissettirirken Libya'da Trablus Hükümeti'ni destekleyen Türkiye, ülkenin doğusunu kontrol altında tutan ve başkent Trablus'u ele geçirmeye çalışan Hafter güçlerine karşı bölgede bulunacak.

Hafter ise Libya'ya gelecek Türk askerine karşı 'cihat' ilan ederek taraftarlarına silahlanma çağrısı yapmıştı.

Peki, Bursalılar Türkiye'nin içinde bulunduğu bu siyasi darboğazı ve Libya'ya Türk askerinin gidişini nasıl yorumluyor?

'Kırmızı Mikrofon' Bursalıların Libya tezkeresine bakışını sordu.

İşte yanıtlar...