Bursa
Çok Bulutlu
11.5°
enBursa Haber

Bursalılar hızlı trene ne zaman binecek?

BURSA , 10 Haziran 2018 Pazar, 14:07

Bursa Milletvekili Hüseyin ŞAHİN ,hızlı trenin sürecini ve tarihini açıkladı.

Bursalılar hızlı trene ne zaman binecek?

Bursa'nın duayen gazetecilerinden Ahmet Emin Yılmaz, hızlı tren ile ilgili önemli bir bilgiyi paylaştı. 3 Nisan'daki ihalenin üzerinden 2 ayı aşkın süre geçmesine karşın TCDD'nin ihaleyi onaylamaması tartışılan bir konuydu. İhale onaylanmadığı için müteahhitlere yer teslimi yapılamadı ve inşaat başlayamıyordu. Döviz kurları da alıp başını gidince müteahhitler sıkıntıya düştü. Geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme yaşandı ve Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin o gelişmeyi kamuoyuna duyurdu.

İşte Ahmet Emin Yılmaz'ın o yazısı

Aralık 2012'de Geçit'in Balat girişinde atılan temelle hızlı trenin Bursa-Yenişehirbölümünde altyapı inşaatı başladı, hatta ilk ödenek tünellerde bittiği için tamamlama ihalesi ile devam ediliyor.
Ancak...
Gözler 3 Nisan'da yapılan ihaledeydi.
Çünkü...
Bu ihaleyle Bursa-Yenişehir arasının üstyapı ve elektromekanik, Yenişehir-Osmaneli arasının ise altyapı, üstyapı ve elektromekanik olmaz üzere Bursa-Osmanelihattının tümü ihaleye çıktı.
Ne var ki...
3 Nisan'daki ihalenin üzerinden 2 ayı aşkın süre geçmesine karşın TCDD'nin ihaleyi onaylamaması tartışılan bir konuydu. Çünkü ihale onaylanmadığı için müteahhitlere yer teslimi yapılamıyor, inşaat başlayamıyordu.
Döviz kurları da alıp başını gidince müteahhitler sıkıntıya düştü.
İşte...
2 ayı aşkın süredir ihale sonucu onaylanmadığı için başlayamayan inşaatla ilgili sevindirici gelişmeyi AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin haber verdi.
Temelinin atıldığı günden beri hızlı tren inşaatını en yakından takip eden ve her gelişmesinin içinde olan Şahin dün aradığında önemli bir aşamanın geçilmiş olmasının heyecanını da yansıttı.
Dedi ki:
"TCDD 3 Nisan'da yaptığı ihaleden sonra dosyayı incelemeye almıştı. İşte çok titiz bir değerlendirmenin ardından ihale onaylandı."
Şu bilgiyi verdi:
"Yapılan inceleme sonucu Bursa-Osmaneli hattının tamamını 2.5 milyar lira +KDV karşılığında Bayburt İnşaat üstlendi."
Şunu da ekledi:
"TCDD ile teklifi onaylanan Bayburt İnşaat arasında protokol imzalandı. Buna göre önümüzdeki günlerde müteahhit firmaya yer teslimi yapılacak ve çalışmalar çok hızlı bir şekilde hemen başlayacak."
Bu sütunların okurları, gelişmeleri biliyorlar. Hızlı trende atılan her adımın ve her gelişmenin arkasından gelen bir soru var:
Bursalılar hızlı trene ne zaman binecekler?
Soruya Şahin şu cevabı verdi:
"Yer teslimi yapılır yapılmaz müteahhit hızla çalışmaya başlayacak ve tam anlamıyla hızlandırılmış çalışma yapacak."
Tarih konusuna da açıklık getirdi:
"Sayın Cumhurbaşkanımız 2019 sonunda test sürüşü, 2020'de de seferlerin başlayacağını açıkladı. Bizlere inşaatın bu hedef doğrultusundaki zamanda bitmesi için takip etmek düşüyor."