Bursa
Parçalı Bulutlu
34.7°

Bursalılar dikkat! Birinci dalga bitmeden ikincisi mi başlıyor?

BURSA , 17 Haziran 2020 Çarşamba, 14:03

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, enBursa.com'a önemli açıklamalar yaptı. Bursa'da özellikle kentin doğusunda yaşanan vaka artışlarına dikkat çeken Dr. Elitez, "Bölgesel karantina uygulanmalı ya da bölgesel giriş-çıkışlar kontrol altına alınmalı. Eğer önlemler hızla alınmazsa, şehrin diğer kısımlarına da yayılacak. Böyle bir ortamda birinci dalgada hiç ara vermeden ikinci dalgaya geçiş yapıyoruz." dedi.

Bursalılar dikkat! Birinci dalga bitmeden ikincisi mi başlıyor?

Koronovirüs salgının kontrol altına alınarak normalleşme aşamasına geçilmesi ile birlikte pozitif vakalarda yaşanan artış dikkat çekmeye başladı . Aralarında Bursa'nın da bulunduğu bir çok ildeki vaka sayısı Mayıs ayının rakamlarına döndü.

Covid-19 hastalığının normal grip hastalığı gibi algılanmamasını isteyen Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Elitez, " Bu bir soğuk algınlığı hastalığı değil. Sisteme hasar veren viral bir hastalık. Bütün sisteme organlara hasar verebilme olasılığı olan, genç-yaşlı bakmaksızın bu hasarı verebilecek bir hastalık. Vücütta hangi organlara hasar vereceğini virüs kendisi seçiyor." dedi ve Bursa'nın doğusunda yaşanan vaka artışlarına dikkat çekerek, bölgesel tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Bursa'daki vaka artışlarını enBursa.com'a değerlendiren Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, önemli açıklamalar yaptı.

Elitez, şöyle konuştu:

"BURSA'NIN O İLÇELERİNDE COVİD-19 POLİKLİNİKLERİNDE YOĞUNLUK VAR"

"Kestel ve Yıldırım İlçelerindeki artış dikkat çekici ve ayrıca o bölgdeki hastanelerde Covid- 19 polikliniklerinde bir yoğunluk var. Üniversite hastanesinde ya da şehir hestanesinde o kadar hasta olmadığını biliyoruz. Yıldırım bölgesindeki hastanede hasta saysı çok yüksek. Eğer orada bir yoğunluk varsa o bölgeye göre önlemler alınmalı. Yıldırım bölgesi eğer bu iş için odaksa o odakla ilgili özel önlemlere ihtiyaç var demektir. Oradaki farklı filyasyon ve izolasyon çalışmalarının dışında farklı karantinalar yapılmalı ya da o bölgelerde insanların toplu olarak bulunacağı yerlerin kapatılması gerekebilir. Bölgesel karantina ya da bölgesel giriş-çıkışların kontrol altına alınması gibi önlemler alınabilir. Eğer o önlemler hızla alınmazsa, şehrin diğer kısımlarına da yayılacak. İnsanların teması çok yüksek."

Dr, Elitez, şöyle devam etti:

"AKTİF NEDENLERİ TESPİT EDİLMELİ"

"Aktif nedenleri varsa tespit edilmeli. Vaka sayısı nedir'? Hangi yaş grubunda vaka sayısı arttı? Önümüzdeki günlerde düğünlerde başlıyor. İnsan yoğunluğun çok olacağı bir organizasyonlar yapılacak. Sınavlar çok önemli".

Elitez, önemli bir uayrıda buluındu ve şunları söyledi:

"BİRİNCİ DALGA BİTMEDEN İKİNCİSİ GELİYOR"

"İnsanlarda herşeyin normal olduğu bir algısı var: Maske takılmıyor. Sosyal mesafe dikkate alınmıyor. Bursa ölçeğine baktığımızda mayıs ayına döndük. Mayıs verileriyle eş değer bir haziran ayı görüyoruz. Önlem alınmazsa 2. Dalga başlıyor. Böyle bir ortamda birinci dalgada hiç ara vermeden ikinci dalgaya geçiş yapıyoruz."

Önlem alınmaz ise yaşanabilecek tabloyu anlatan Elitez, szölerini söyle sürdürdü:

"ÖNLEM ALINMAZSA SONUÇLARI SIKINTILI OLUR"

"Eğer önlem alınmazsa, sonuçları bu kez daha sıkıntılı olabilir. Çünkü geçen dönem önlemler vardı. İnsanların büyük bir çoğunluğu evlerinde kalıyordu. Çalışan grup ise sokakta olmamaya çalışıyordu. Hafta sonları sokağa çıkma yasağı vardı ve şehirlerarası geçişler yasaktı. O dönemde 5 bin insanımızı kaybettik. Tüm önlemlere rağmen. Bu önlemlerin olduğu dönemde bu kadar insanımızı kaybettiğimizi düşünürken, herkesin normal bir hayat yaşadığı dönemde bu sayıların ne kadar olacağını ön görmek mümkün. Bu durumda, yoğun bakım yataklarının yetersizliği, hastane yataklarının yetersizliği gündeme gelebilir."

Hastanelerin bulaş riski taşıdığını ve acil olmayan durumlarda hastenelere gidilmemesi gerektiğini belirten Elitez, pozitif hekim vakalarının yeniden görülmeye başlandığını söyledi ve ekledi:

"YENİ COVİD POZİTİF HEKİMLER DUYMAYA BAŞLADIK"

"Hastanelerde bir kaos da var şu anda. İnsanlar herşeyin normal olduğunu düşünerek, artık hastanelere gitmeye ve ameliyat olmaya çalışıyorlar. Ama hala salgın devam ediyor. Hastanelerde şu anda gerçekten bir karmaşa var. Bir yandan covidli hastaya bakılıyor bir yandan da normal hastaya tedavi yapılmaya çalışılıyor. Hastaneler bir bulaş yolu olabilir. Bu da bir risk. Hekimler çok endişeli. Yeni covid pozitif hekim duymaya başladık. Sağlık çalışanları yeniden hastalanmaya başladı. Vaka sayısı arttıkça otomotikman onların da temaslar nedeniyle sayıları artıyor."

Elitez, sözlerini şöyle sürdürdü:

PAZARYERLERİNİN DENETİMİ

"Pazaryerlerinde önlemler arttırılmalı. Belediyeler maske dağıtıyor ama mesafe iyi ayarlanmıyor. Pazar yerlerinde insanların giriş-çıkışlarını organize edecek mekanizma yok İnsanlar kontrolsüzce alışveriş yapıyor. Bu tarz insanların kalabalık olduğu ortamlarla ilgili belediyenin ve valiliğin mutlaka önlem alması gerekiyor.

MARKET VE AVM'LER KONTROL EDİLMELİ

Özel sektörde aynı. Marketler de aynı olmalı. Metrekare üzerine hesaplama yapmalı ve insan sayısını belirlenmeli ve o kapasite aşılmamalı. AVM'ler örneğinde konuşulduğu gibi havalandırma sistemleri mutlaka kontrol edilmeli. Bunlar marketlerde içinde geçerli.

"TOPLU ULAŞIMDA KAPASİTE YENİDEN BELİRLENMELİ"

Bir sürü denetime ihtiyacımız var. Toplu ulaşım araçlarındaki kapasite yeniden belirlenmeli. Bir dönem tedbirler uygulandı ama şimdi bir çok araç normal sayıda insan taşıyor. Hastalığın yaş gurubu, hangi bölge, mahalle, çalıştığı yer vb. Özel takip için bunların hepsinin önemi var."