Bursa
Açık
28.2°

Bursalılar depreme hazırlık konusunda ne düşünüyor?

BURSA , 27 Ocak 2020 Pazartesi, 15:57

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 41 kişinin hayatını kaybettiği deprem, alınması gereken önlemleri yeniden hatırlattı. Peki Bursalılar depreme hazır mı?

Bursalılar depreme hazırlık konusunda ne düşünüyor?

Cuma günü Elazığ'da gerçekleşen ve 41 vatandaşımızın kaybettiği 6,8'lik deprem, son zamanlarda sıkça kendini hatırlatan deprem gerçeğini bir kez daha yüzümüze vurdu.

1607 kişinin yaralandığı, binlerce kişinin ise evsiz kaldığı deprem sonrası yapı stoklarının önemi bir kez daha karşımıza çıktı. Büyük bir kısmı deprem kuşakları üzerinde yer alan Türkiye'de sismik boşlukların ve deprem riskinin arttığı bölgelerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Uzmanlar, yıllardır uyarısını yaptıkları olası bir İstanbul depreminin haricinde Bursa'da, Yalova'da, Çanakkale'de, Ege'de, Doğu Anadolu'da, Akdeniz'de de sarsıntılar bekliyor.

Ancak kapımıza gelip dayanan bu korkutucu sınavlara ne kadar hazır olduğumuz büyük bir soru işareti olarak durmaya devam ediyor.

Olası bir afet durumunda alınacak önlemler, yapılması gerekenler, yaşanan muhitteki deprem toplanma alanı büyük önem arz ediyor.

Peki Bursalılar, depreme hazırlık konusunda ne düşünüyor? İşte yanıtlar...