Bursa
Çok Bulutlu
16.2°

Bursalı taksiciler destek bekliyor! İş kaybı yüzde 90!

BURSA , 24 Mart 2020 Salı, 13:08

Koronavirüs nedeniyle pek çok işletme kapanırken insanların daha az dışarı çıkması taksicilere de darbe vurdu. Bursa'da taksicilerin iş kaybı yüzde 90'ı bulurken esnafın gözü kulağı Ankara'da...

Bursalı taksiciler destek bekliyor! İş kaybı yüzde 90!

Bursa'da koronavirüs nedeniyle vatandaşların daha az dışarı çıkması taksicilerin işlerinin neredeyse durmasına yol açtı. enBursa.com'a konuşan Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, yüzde 90 oranında iş kaybı yaşadıklarını söyledi.

Topçu Şöyle konuştu:

'TAKSİCİLERDE İŞ KAYBI YÜZDE 90'

"Tabi ki vatandaş uyarılar kapsamında dışarı çıkmıyor. Çıkanlar da yüksek oranda kendi araçları ile çıkmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca taksilere rağbet azaldı ve iş kaybı neredeyse yüzde 90'ı buldu.Esnafımız görevinin başında ama umarım bu süreç en kısa sürede biter ve sıkıntılar geride kalır.

Topçu, çatı kuruluşları olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) aracılığı ile prim desteği başta olmak üzere esnafın sıkıntılarına dönük çözüm yollarının ilgili bakanlıklara iletildiğini söyledi ve ekledi:

'BAKANLIKLARDAN DESTEK BEKLENTİSİ'

" Sigorta prim desteği ve diğer desteklerle ilgili TESK ilgili bakanlıklarla görüşüyor. Ama bunlar ne zaman hayata geçer bilemiyorum. Sizde görüyorsunuz insanlar sokağa çıkmıyor. çıkmamaları doğru ama durum bu. TESK üzerinden yürütülen görüşmelerin bir an önce olumlu sonuç vermesini bekliyoruz"

Topçu, Bursa'da ortalama bir takside 2 şoför çalıştığını söyledi. İşlerin azalması nedeniyle bazı duraklarda şoförlerden birinin işsiz kaldığını belirten Topçu,

'İKİ ŞOFÖRDEN BİRİ İŞSİZ KALIYOR'

Bursa'da bir takside ortalama 2 şoför var. Bazı duraklarda araçlardan bir kısmı çalıştırılıp bir kısmı çalıştırılmıyor. Bu 2 şoförden birinin işe çıkamaması ve para kazananamaması demek. Çalışmadığı halde şoförlerin sigorta primleri ödeniyor. Durumları iyi olan araç sahipleri bu sürücülere harçlık verebiliyor ama araç sahibinin de durumu iyi değil ise o da veremiyor. Kimseyi işten çıkarmak gibi bir düşüncemiz yok ama araç sahipleri ellerinden geldiği kadar destek olabiliyıor. Nereye kadar destek olunacak?