Bursa
Açık
19°

Bursalı profesöre şok soruşturma!

BURSA , 01 Temmuz 2020 Çarşamba, 14:41

Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim görevlisi ve aynı zamanda Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından "halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici açıklamalarda bulunma" iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Üniversitede öğretim görevlisi olması gerekçesiyle Prof. Pala hakkında öncelikle Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından soruşturma açıldı.

Bursalı profesöre şok soruşturma!

Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü'nün Pala hakkında şikayette bulunduğu, savcılığın soruşturmasında 'görevsizlik' kararı verilmesinin ardından üniversite tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

ENBURSA'DA KATILDIĞI PROGRAM GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Soruşturmaya, Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın 21 Nisan'da enBursa.com'da katıldığı programda yaptığı açıklamalar gerekçe gösterildi.. enBursa.com genel yayın Yönetmeni Esat Kaplan'ın konuğu olan Pala, Türkiye'de ve Bursa'da salgın sürecini değerlendirmişti.

Pala, "Bize salgının gidişatını en iyi anlatacak veriler ölümlerdir. Çünkü ölümler kesinlik içerir. Olgu sayıları, test sayıları sağlık sistemimizin kapasitesiyle ve olgu yakalama becerisiyle yakından ilişkili kavramlardır. Örneğin 11 Mart'ta ilk olgunun gündeme getirildiği haftayı düşünecek olursanız çok daha az sayıda olgumuz var gibi görünüyordu ama çok az test yapabiliyorduk. Eğer biz o hafta şimdi yapabildiğimiz gibi 40 bin test yapabiliyor olsak belki çok daha fazla olgu sayısıyla karşılaşacaktık. Dolayısıyla olgu sayısı bizi çok net bir noktaya götürmez. Burada asıl referans olarak almamız gereken ölüm sayılarıdır. Türkiye'de ölüm sayıları yalnızca laboratuvar olarak doğrulanmış vakaları açıklamaktadır. Burada büyük bir sınırlılık var. Çünkü laboratuvar olarak doğrulanmamış ama Covid-19 hastalığı yüzünden öldüğünü bildiğimiz çok sayıda vakalar var. Tek başına doğrulanmış ölümler üzerinden de biz salgının etkisini çok iyi anlayabilecek durumda değiliz" açıklamasını yapmıştı.

Bursa'da ve Türkiye'de sağlık sisteminin piyasalaştırılmasına, termik santrallere ve hava kirliliğine karşı yürüttüğü çalışmalarla dikkat çeken ve son olarak 2019 Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü'ne layık bulunan Pala ile ilgili açılan soruşturmaya Türk Tabipler Birliği başta olmak üzere çok sayıda akademik kurum ve isim tepki gösterirken Bursa Tabip Odası'nın da basın açıklaması yapacağı öğrenildi.