Bursa
Parçalı Bulutlu
22.2°

Bursalı iş adamından Bursaspor için çarpıcı öneri

BURSASPOR , 23 Ağustos 2019 Cuma, 22:44

Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur, Bursaspor'u içinde bulunduğu mali çıkmazdan çıkaracak bir proje geliştirdi. Adanur, önerisini Bursa kamuoyuyla paylaştı.

Bursalı iş adamından Bursaspor için çarpıcı öneri

Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur, Bursaspor'u mali darboğazdan çıkaracak bir proje geliştirdi.

Adanur, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bursaspor herşeyimiz. Ama geçmiş yönetimlerden kalan 490 Milyonluk borç yüküyle ezilmesi ve düştüğü duruma üzülüyoruz. Borcun 200 Milyonluk bölümünü silip takımımıza kalıcı bir gelir üretecek bir formülü ortaya atıyoruz. Destek verelim Bursaspor'u ayağa kaldıralım" ifadelerini kullandı.

Adanur, önerisinin ayrıntılarını da Youtube hesabından yayınladığı videoda anlattı.

Bursa'nın her alanda büyük bir şehir olduğunu, Bursaspor'un Süper Lig şampiyonluğundan 8 yıl sonra küme düşmesinin her kesimde üzüntü yarattığını belirten Emin Adanur, bir Bursa aşığı olarak ekip arkadaşlarıyla birlikte Bursaspor için neler yapılabileceğini tartıştıklarını söyledi.

'BURSASPOR SADECE BİR KULÜP DEĞİLDİR'

"Bursaspor sadece bir kulüp değil, hepimizin canı ciğeri, şehrimizin en büyük markası" diyen Adanur, Milli Emlak'ın Bursaspor'a kiraladığı Özlüce'deki arazi üzerinde çeşitli projeler geliştirilebileceğini kaydetti. Bugün kadar sadece söz konusu arazinin Hazine tarafından Bursaspor'a bağışlanması ve Bursaspor'un da bu araziyi satması gibi bir seçeneğin dile getirildiğini belirten Adanur, şöyle devam etti:

'HAZİNE'NİN MALI YİNE HAZİNE'DE KALSIN'

"Biz Hazine'nin malının Hazine'de kalması gerektiğini, Bursaspor'un ise içerideki spor tesisi alanını değiştirerek, 49-50 yıllık kalıcı bir gelir elde edebileceğini, aynı zamanda da şu anda yaklaşık 490-500 milyon olan borcun en az yarısının karşılanabileceğini düşünüyoruz. Özlüce'deki 108 dönümlük Hazine arazisi çok kıymetli bir alan.

'HEM ACİL FİNANSMAN HEM KALICI GELİR'

Hazine, Bursaspor'un kuracağı bir inşaat şirketine burayı tekrar kiralayabilir. Burada son yıllarda çokça kullanılan ve hükümetin de desteklediği Yap-İşlet-Devrey (YİD) yöntemi uygulanabilir. Bu işlemin ardından Nilüfer ve Büyükşehir Belediyelerinde yapılacak plan değişiklikleriyle bu alan günübirlik tesis ya da konaklama alanına çevrilir. Daba sonra da Bursaspor'un İnşaat şirketiyle X bir inşaat şirketi hasılat paylaşımı şeklinde bu işe girebilir ya da Bursaspor burayı kat karşılığı yaptırabilir. Bizim önerimiz hasılat paylaşımı...

'15 BİN METREKARA MAĞAZA 600 ARAÇLIK OTOPARK'

108 dönüm araziden toplam 30 bin metrekare kiralanabilir mağaza ve bir o kadar da kapalı otopark alanı çıkıyor. Hasılat paylaşımı uygulanırsa yarısı Bursaspor'undur. Bursaspor 15 binmetrekaredeki mağazaları satma yoluna da gidebilir. Hem borçlarını ödeyebilir hem yeni transferler için kaynaklar oluşabilir. 15 bin metrekarelik kapalı otopark (en az 600 araçlık) ise en az 49 yıl Bursaspor için kalıcı gelir demektir. 1.4 milyar TL'lik bir katkıdır bu. Yapılacak tek şey araziyi günübirlik tesis alanına çevirmek. Bölgenin 0.20 emsali var. Bu da değişmeyecek."

Adanur, Bursaspor'u düşünerek geliştirdikleri projeye destek çağrısı yaptı.