Bursa
Parçalı Bulutlu
19.9°

'Bursa yüksek hızlı tren ağının dışında'

BURSA , 28 Ocak 2020 Salı, 11:27

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu, enBursa.com'da katıldığı 'Turuncu Koltuk' programında yıllardır konuşulan hızlı tren projesi ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Tatlıoğlu, 2012'de temeli atılan projenin bugün 2. sınıf bir projeye dönüştüğünü ve Bursa'nın yüksek hızlı tren ağında yer almadığını söyledi.

'Bursa yüksek hızlı tren ağının dışında'

Tatlıoğlu, Bursa'da artık ortak kabul haline gelen ulaşım sorunlarına dikkat çekti. Kentin kolay ulaşılabilir hale getirilmesi gerektiğini belirten Tatlıoğlu şöyle konuştu:

'BURSA İÇERİDEN DE DIŞARIDAN DA ULAŞMASI ZOR ŞEHİR'

"Bursa'nın bana 3 önemli sorununu say derseniz ben ulaşım, ulaşım, ulaşım derim. Çünkü Bursa dışarıdan da zor ulaşılan içeride de zor hareket eden bir şehir. Bursa bu konuda son dönemlerde çok geride kaldı. Bursa çok ciddi bir vizyon kaybetti. Bursa her yıl 5 milyar doların üzerinde Türk dış ticaretine fazla veren bir şehir. Bunu sürdürebilmek için Bursa'yı kolay ulaşılabilir hale getirmek lazım. Akşam İstanbul'a gitmek adına otogara ulaşmak için harcadığınız para İstanbul biletinden daha pahalı."

Tatlıoğlu, Bursa'da ne zaman yapılacağı merak edilen ve projede değişiklik iddiaları son dönemde sıkça konuşulan hızlı tren konusuna ayrı bir parantez açtı. 2012'de temeli atılan projenin oldukça önemli olduğunu belirten Tatlıoğlu, sürecin yanlış yönetilerek tıkandığını söyledi ve ekledi:

'HIZLI TREN SÜRECİ YANLIŞ YÖNETİLDİ'

"2012 yılında çok doğru bir projenin temeli atıldı. Hızlı tren projesi... O zamanki hızlı tren ismi bugün Eskişehir'den Ankara'ya gittiğimiz tren. Bu proje kabul edildi, bütçelendi. Bu projenin Yenişehir-Bilecik hattı yapılırken mühendislik hataları nedeniyle çok büyük heyelanlar oldu. Yanlış yönetildi yani. Çok büyük israflarla proje kapandı ve ara verildi. 2019 seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanı geldi ve proje tekrar gündeme geldi."

Tatlıoğlu'na göre gelinen süreçte Bursa yüksek hızlı tren ağında yer almıyor. 'Ankara'ya 2 saat 15 dakika' olarak ortaya çıkan projenin değiştiğini belirten Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

'BUGÜNKÜ PROJE YÜKSEK HIZLI DEĞİL'

"Bugün yine adı hızlı tren ama bugün Eskişehir-Ankara arasındaki trenin adı hızlı tren değil, yüksek hızlı tren. Tanımlamaları değiştirdik. Artık biz Bursa'dan bineceğiz ve Ankara'ya 2 buçuk saatte gideceğiz treni yok bugün. O hat içerisinde değil. Son iki yıldır yüksek hızlı tren adı altına alınan şebekeye ait değil Bursa. O nedenle bu tren normal eski konvansiyonel bir tren. Yük de taşıyan, yolcu da taşıyan bir demiryoluna ait."

Tatlıoğlu'nun söylemine göre Bursa'dan otobüs yerine tren ile aktarma yapılacak. Bursalılar Yüksek hızlı trene Osmaneli'de binebilecek. Yüksek hızlı tren ağlarını sıralayan ve Bursa'nın bu ağa dahil olmadığını söyleyen Tatlıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

'OTOBÜS YERİNE TREN İLE AKTARMA'

"Buradan Osmaneli'ne gidiyorsunuz. Orada aktarma yaparak bu yüksek hızlı tren ile Ankara'ya gidiyorsunuz. Bugün otobüsle yaptığımız aktarmayı bu trenle yapacağız. Bursa'da 2012'de projesi atılan esas yüksek hızlı tren."

'2. SINIF PROJEYE DÖNÜŞTÜ'

"Fakat bu proje sonra 2. Sınıf bir projeye dönüştürüldü. Esas 1. Sınıf olan İstanbul-Eskişehir-Ankara-Yozgat ve Sivas son olarak. Sonra Ankara-Konya, Eskişehir-Konya. Bir de Ankara-Eskişehir-Afyon-Uşak ve İzmir yüksek hızlı treni. Bu bir yüksek hızlı tren şebekesi. Hani Bursa'dan 2 saat 15 dakika dedikleri proje. Biz şu an bu projenin dışındayız."