Bursa
Parçalı Bulutlu
12.8°

Bursa Yıldırım Belediyesi'nin borcu ne kadar?

BURSA , 18 Nisan 2019 Perşembe, 12:02

31 Mart yerel seçimlerinde Yıldırım Belediye Başkanı seçilen Oktay Yılmaz, belediye borcunun 550 milyon lirayı aştığını açıkladı. Ancak Yılmaz'ın selefi İsmail Hakkı Edebali, devir teslim töreninde daha farklı bir rakam telaffuz etmişti.

Bursa Yıldırım Belediyesi'nin borcu ne kadar?

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Olay TV'de yayınlanan Olay'ın İçinden programında İhsan Aydın'ın sorularını yanıtladı.

Makama ait A6 marka lüks aracı kullanmayan Yılmaz, işe tasarrufla başladıklarını belirterek, Yıldırım Belediyesi'nin kısa ve uzun vadeli borç stokunun 550 milyon lirayı aştığını açıkladı. Yılmaz, "Borç yiğidin kamçısıdır. İşten artmaz dişten artar. Borç stokunun eritmek kısa vadede zor gibi görünse de bunlar aşacağımız şeyler" dedi.

Yılmaz, belediye borcunun 550 milyon lirayı aştığını açıkladı, ancak görevi devraldığı İsmail Hakkı Edebali, devir teslim töreni sırasında daha düşük bir rakam telaffuz etmişti.

Edebali, şunları söylemişti:

"Kurumların rekabetinin en önemli göstergesi ekonomik verilerdir. 2014 yılında göreve geldiğimizde bütçe 190 milyon liraydı. İller Bankası'ndan kamulaştırma, kentsel dönüşüm ve alt yapıya kadar geniş alanı kapsayan 223 milyon lira borcu var. Nakit finansman için 57 milyon lira. Serbest piyasaya ise 73 milyon olmak üzere toplam 352 milyon lira borcumuz var. 380 milyon liralık da gayrimenkul varlığımız var."