Bursa
Çok Bulutlu
19.4°

Bursa'yı da ziyaret etmişti... Dünyaca ünlü yazar kütüphanesini bağışlıyor!

KÜLTÜR-SANAT , 08 Eylül 2020 Salı, 15:21

2017 Formentor Edebiyat Ödülü sahibi, Arjantin Ulusal Kütüphanesi'nin eski müdürü Alberto Manguel, Portekiz'in başkenti Lizbon şehrine yeni bir araştırma merkezi kurulması için 40 bin kitaplık koleksiyonunu bağışlayacak. Ünlü yazar, 2013 yılında Nilüfer Belediyesi'nin konuğu olarak geldiği Bursa'da Ahmet Hamdi Tanpınar söyleşisine katılmış ve 'Tanpınar'ın İzinde Beş Şehir' isimli bir eser yayınlamıştı.

Bursa'yı da ziyaret etmişti... Dünyaca ünlü yazar kütüphanesini bağışlıyor!

2017 Formentor Edebiyat Ödülü sahibi Arjantin Ulusal Kütüphanesi'nin eski müdürü Alberto Manguel, Portekiz'in başkenti Lizbon şehrine yeni bir araştırma merkezi kurulması için 40 bin kitaplık koleksiyonunu bağışlayacak.

Ünlü yazar, 2013 yılında Nilüfer Belediyesi'nin konuğu olarak geldiği Bursa'da Ahmet Hamdi Tanpınar söyleşisine katılmış ve "Tanpınar'ın İzinde Beş Şehir" isimli bir eser yayınlamıştı.

Usta Yazar Alberto Manguel, 11 Kasım 2013'de Nilüfer Belediyesi'nin davetlisi olarak Bursalı okurlarıyla söyleşmişti...

Portekiz'in başkenti Lizbon'da kurulacak "Okuma Tarihi Araştırmaları Merkezi", kültürlerin ve dillerin uluslararası buluşma yeri olarak nitelenirken, merkez bünyesinde Nobel Ödülü sahibi Polonyalı yazar Olga Tokarczuk (2018); Hindistan doğumlu İngiliz yazar Sir Salman Rüşdi; Kanadalı yazar Margaret Atwood; Portekizli şair Kardinal Tolentino de Mendonça; Arşivci, Vatikan Kütüphanecisi ve Camões Ödülü'nü (2019) kazanan Brezilyalı yazar ve müzisyen Chico Buarque Onursal Konsey'de görev alacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lizbon Belediye Başkanı Fernando Medina, "2020 sadece kötü bir yıl değil. Kitapta, duvarlar ve sınırlar olmaksızın medeniyetimizin sütunlarından biri ve büyük bir hümanizm anıtı olan Alberto Manguel'in harika kütüphanesini Lizbon'a almak, Lizbon için büyük bir gurur sembolüdür" ifadelerini kullandı.

Ünlü yazar Alberto Manguel ise "Kütüphanemin yıllarca sabırla bekledikten sonra artık Lizbon şehrinde harika bir evi olacağını bilmek onur ve mutluluk." dedi.

ALBERTO MANGUEL KİMDİR?

1948'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te dünyaya gelen Manguel, Pygmalion kitabevinde çalışırken, ileri derecede körlük çeken ünlü yazar Jorge Luis Borges evinde ona kitap okumasını istedi. Böylece Manguel, 1964 ile 1968 yılları arasında Borges'in düzenli okuyucularından biri oldu. Daha sonra İspanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'de birkaç yayınevinde okuyucu ve çevirmen olarak çalışarak yaşadı. Ünlü kütüphanesini bir ortaçağ papaz evinde inşa etmek için 2000 yılında Fransa'ya taşınmadan önce uzun yıllar Kanada'da yaşadı. Formentor Edebiyat Ödülü, Gutenberg Ödülü, Alfonso Reyes Ödülü, Medicis Ödülü ve Roger Callois Ödülü'nün sahibi olan Manguel, 2016'dan 2018'e kadar Arjantin Milli Kütüphanesi'ni yönetti. 2013 yılında Nilüfer Belediyesi'nin davetlisi olarak Bursa'ya gelen Manguel, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Bursa'daki izini sürdü ve 'Tanpınar'ın İzinde Beş Şehir' isimli bir eser yayınladı.

Kitapları:

Deneme/inceleme:
Okumanın Tarihi
Geceleyin Kütüphane
Okumalar Okuması
Okuma Günlüğü
Gezgin, Kule ve Kitapkurdu
Kelimeler Şehri
Merak
Tanpınar'ın İzinde Beş Şehir
Efsanevi Yaratıklar
Hayali Yerler Sözlüğü
Borges'in Evinde
İlyada ve Odysseia

Roman:

Palmiyelerin Altında Stevenson
Bütün İnsanlar Yalancıdır
Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi
Dönüş
Ayrıntılara Âşık Adam

Derleme:

Başka Ateşler