Bursa
Parçalı Bulutlu
30.1°

Bursa'yı bu kafayla mı tanıtacaksınız?

BURSA , 23 Eylül 2019 Pazartesi, 15:43

Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın yaptığı Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği'nin resmi Twitter hesabından "Bursamızın mükemmel manzarası" notuyla paylaşılan fotoğraf "Bu kadarına da pes" dedirtti. İşte o fotoğraf ve düşündürdükleri...

Bursa'yı bu kafayla mı tanıtacaksınız?

Bursa'nın kültürel, tarihi, doğal ve sosyal zenginliğini ulusal ve uluslararası mecralarda tanıtmak amacıyla 11 yıl önce kurulan Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği'nin resmi Twitter hesabından yapılan son paylaşım "Bursa'yı böyle mi tanıtacaksınız?" sorusunu akla getirdi.

Bursa'nın onlarca "kültürel, tarihi, doğal ve sosyal zenginliği" dururken, Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, ön planda Zafer Plaza'nın, arka planda ise yapıldığı günden bu yana tartışma konusu olan ve şehrin tarihi siluetine zarar veren Doğanbey TOKİŞ konutlarının yer aldığı bir fotoğraf paylaştı.

Paylaşımda fotoğrafa "Bursamızın mükemmel manzarası" notunun eklenmesi de dikkati çekti.

Fotoğraf Bursa'nın tanıtımında önemli bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu ortaya koyarken, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği'nin özellikle sosyal medyada ne kadar zayıf olduğunu ortaya koydu. Zira 11 yıldır faaliyet gösteren Birliğin Twitter hesabının Mart 2019'da açıldığı ve sadece 279 takipçisi bulunduğu görüldü.

2008 YILINDA KURULDU

Bursa Kültür ve Turizm Tanıtma Birliği, kentin kültürel, tarihi, doğal ve sosyal zenginliğini ulusal ve uluslararası mecralarda tanıtma amacıyla 2008 yılında Valilik başkanlığında kurulmuş, 2018 yılı Aralık ayında Büyükşehir Belediyesi himayesine geçmişti.

Birliğin 17 Haziran 2019'da yapılan genel kurulunda başkanlığa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, birinci başkanvekilliğine İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, ikinci başkanvekilliğine de Serhat Tosun oybirliğiyle seçildi.

Zeynep Kurt ve Ayşegül Seyran'ın asil katip üyeliğe seçildiği kurulda, Ramazan Sert ve İsmail Fidan ise yedek katip üyeler oldu. İmdat Çav, Kağan Mehmet Usta, Serhat Tosun, Hanife Yetiş ve Murat Yıldırım'ın Encümen üyesi seçildiği Genel

Kurulda, Plan Bütçe Komisyonu ise şu isimlerden oluştu: Şaban Fethi Yıldız, Nihat Arı, Yusuf Akbulut, Sevim Parlak, Ali Mersin.

BİRLİĞİN VİZYONU

Bursa'nın tarih ve kültür birikimini, doğal ve ekonomik performansını ve sürdürülebilir rekabet gücünü artırabilmek amacıyla çalışmalar yaparak, kenti kültür ve turizm alanında marka kent haline getirebilmek.

BİRLİĞİN MİSYONU

Bursa'nın tarihi ve kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini ve turizm potansiyelini belirlemek, destinasyon kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak, konaklama ve ulaşım sorunlarını çözmek, ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını ve pazarlamasını yapmak. Bu bağlamda stratejiler geliştirmek.

BURSA'NIN STRATEJİK PLANINDA TURİZM...