Bursa
Çok Bulutlu
2.6°
enBursa Haber

Bursa'ya yeni fakülte

EĞİTİM , 02 Ağustos 2019 Cuma, 08:44

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması ve kapatılması hakkındaki Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bursa'ya yeni fakülte

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak İnegöl ilçesinde İnegöl Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesine bağlı olarak Ereğli ilçesinde Veterinerlik Fakültesi kuruldu.

Ardahan Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bingöl Üniversitesine bağlı Kıraat İlmi Enstitüsü, Çankırı Karatekin Üniversitesine bağlı Hukuk Fakültesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'ya bağlı Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine bağlı Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı Hamidiye Yabancı Diller Yüksekokulu kurulması kararlaştırıldı.

Söz konusu kararla Ardahan Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Çukurova Üniversitesine bağlı Sivil Havacılık Yüksekokulu, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesine bağlı Hatay Sağlık Yüksekokulu ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine bağlı Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu kapatıldı.

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel'in YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşmesinin ardından Meslek Yüksekokuluna bağlı bazı bölümlerin öğrenci yokluğundan kapatılması üzerine yapılan girişimler olumlu sonuç vermiş, bu bölümler tekrar açılmıştı.

Gürel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir görüşme yapmıştı. YÖK Başkanı Saraç ile yapılan görüşmenin ardından İnegöl için bir fakülte daha kurulması kararı alınmıştı.

Son gelişme üzerine bir açıklama yapan Gürel, "İnegöl için hayırlı bir haber. Cumhurbaşkanımızın Bursa ziyareti öncesi hem İnegöl'e hem bize moral oldu. Daha önce kapatılan bazı bölümlerin yeniden açılması ve bunun yanında ihtiyaç duyulan bazı fakültelerin açılmasını rica etmiştik. Sağolsunlar hem Cumhurbaşkanımızın hem de YÖK Başkanımızın desteğiyle Sağlık Bilimleri Fakültesi'ni ilçemize kazandırdık. İnşallah önümüzdeki günlerde yaptığımız girişimlerin sonuçlarını almaya devam edeceğiz. İnegöllü hemşehrilerimize, Uludağ Üniversitemize ve Bursa'mıza, şimdiden gelip bu bölümü seçecek olan öğrenci kardeşlerimize hayırlı olsun" diye konuştu.