Bursa
Çok Bulutlu
32.3°

Bursa'ya sendika üniversitesi geliyor

EĞİTİM , 14 Ekim 2019 Pazartesi, 12:04

Otomotiv sanayisindeki gelişmeyle birlikte Türkiye'nin Detroit'i olarak anılan Bursa'ya Türk Metal Sendikası tarafından üniversite kurulacak.

Bursa'ya sendika üniversitesi geliyor

Türk Metal Sendikası'nın hazırlıklarına başladığı üniversite projesiyle ilgili ilk bilgileri Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, bugünkü köşesine taşıdı.

Yılmaz'ın yazısı şöyle:

"Bir dönemin tekstil kenti olan Bursa otomotiv sanayi ile büyüdü. Üreten ve ihracat yapan sanayi özelliği son dönem teknoloji alanında atılan adımlarla farklı bir aşamaya geçiyor.

Bununla birlikte...

Çalışan yoğunluğu en fazla sektör olarak da, otomotiv nedeniyle metal iş kolu öne çıkıyor. Bu sektörün çalışanlarının çoğunluğunu ise Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası temsil ediyor.

Bir başka açıdan bakınca da, Türk Metal'in en güçlü ilinin Bursa olduğu görülüyor.

İşte...

Bursa'da sendikal anlamda böylesine güçlü olan Türk Metal gelecekte sektörel eğitimi de göz önüne alarak üniversite kurmak üzere harekete geçti.

Kulağımıza gelenlere göre...

Türk Metal üst yönetimi Bursa'da kurmayı düşündüğü tematik üniversite yeri için de farklı bir arayış içinde. Buna göre, alışılmış kampus üniversiteleri yerine sanayi bölgelerinin içinde ve sanayi tesisleriyle iç içe üniversite için çalışmalar yapılıyor."