Bursa
Parçalı Bulutlu
24.7°

Bursa'ya sahil yolu! Çalışmalar sessiz sedasız sürüyor

BURSA , 14 Eylül 2020 Pazartesi, 17:10

Yol fakiri Bursa'da Engürücük'ten Tirilye'ye uzanacak sahil yolu çalışması sessiz sedasız devam ediyor. Engürücük'ten Kurşunlu'ya kadar olan ilk etabın yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenirken, Engürücük'te de büyük bir kavşak inşa edilecek. Yolun Tepederbent üzerinden Tirilye'ye kadar uzatılması planlanıyor.

Bursa'ya sahil yolu! Çalışmalar sessiz sedasız sürüyor

Mudanya-Gemlik arasını 18 dakikaya indirecek 21.4 kilometrelik yol inşaatı devam ediyor.

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, bugünkü yazısında yolun son durumuyla ilgili bilgiler aktardı.

Buna göre, projede ilk hedef, Gemlik-Bursa yolundaki Engürücük Kavşağı'ndan Kurşunlu'ya kadar olan bölümün yıl sonuna tamamlanması.

TOGG'a ulaşımı sağlamak amacıyla Engürücük-Kurşunlu arasındaki 4.4 kilometrelik bölüm bölünmüş yola dönüştürüldü. Kumsaz yakınlarından TOGG fabrikasına kadar 2.9 kilometrelik yeni bir yol için kollar sıvandı.

Sahil yolu Kurşunlu girişindeki Yeşim Tatil Sitesi karşısından yamaçlara dönecek ve Kurşunlu'nun üstünden geçecek. Dağı yarma ve vadileri birleştiren viyadük çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.

Yol Altıntaş'a girmeden devam edip, Kızılay Gençlik Merkezi karşısındaki vadiyi viyadükle aşacak ve Güzelyalı öncesinden Göynüklü'ye yönelip Tepederbent Kavşağı'nda Bursa-Mudanya Yolu ile buluşacak. Böylece Mudanya Çevre Yolu'nun başlangıcı Tepederbent olacak. Mudanya yamaçlarından devam edecek olan yol, yerleşim yerlerine girmeden, Tirilye'ye kadar uzanacak.

Gemlik-Kurşunlu bağlantısı için Engürücük'e dev köprülü kavşak

Bursa'nın yıllardır hayalini kurduğu ve Gemlik-Mudanya Sahil Yolu olarak adlandırılan Engürücük-Kurşunlu-Güzelyalı yolunun bir an önce tamamlanması için çalışmalarını sürdüren Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, bir yandan da Bursa-Gemlik Yolu bağlantısı için Engürücik'te dev bir kavşak projesi hazırlıyor.

Engürücük Kavşağı, yapımı devam eden sahil yolu ile birlikte TOGG fabrikasının üretime geçmesiyle büyük yoğunluğa sahip olacak.

O yoğunluğu trafik kargaşasına yol açmadan çözmek için planlanan 4 açıklıklı köprülü kavşağın projesi hazırlandı.

Projeyle mevcut Bursa-Gemlik Yolu'nda ulaşım köprünün üstünden sağlanırken, yolun altına da Sahil Yolu bağlantısı için Şehir Hastanesi önünde otoyol altına yapılan kavşağın daha da gelişmişi yapılacak.

Karayolları bu kavşağı 1 yılda tamamlamayı hedefliyor.