Bursa
Açık
17.5°

Bursa'ya hızlı trende ihale çok yakında!

BURSA , 05 Ağustos 2020 Çarşamba, 11:02

Temeli Aralık 2012'de atılan ancak yapımı adeta yılan hikayesine dönen Bursa hızlı tren projesinde ihale tarihi sonunda belli oldu. Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, 201 kilometrelik Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi için 20 Ağustos'ta ihaleye çıkma kararı aldı.

Bursa'ya hızlı trende ihale çok yakında!

Bursa'yı hızlı trene kavuşturacak projenin TCDD'den Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne devredilmesinden sonra ilk gelişme yaşandı.

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, 201 kilometrelik Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi için 20 Ağustos'ta ihaleye çıkma kararı aldı.

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın bugünkü köşesinde aktardığı bilgilere göre, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 2020/390523 dosya numarası verilen ihale 21/B olarak kodlandırılan teknik kapsamda yapılacak.

Toplam 201 kilometre olan Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattı projesi üç bölümden oluşuyor.

BİRİNCİ BÖLÜM

İlk bölümde altyapı inşaatı 23 Aralık 2012'de başlayan ve gidiş-geliş 2 demiryolu olarak yapılmakta olan 56 kilometrelik Bursa-Yenişehir hattı altyapısının tamamlanıp, üstyapıdaki elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon işleri ihalesi var.

İKİNCİ BÖLÜM

İkinci bölümde projesi hazır olan 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli hattının yine 2 demiryolu olarak altyapıyla birlikte üstyapı olarak elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon işlerinin tümünün yapılması yer alıyor.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Üçüncü bölümde ise Bandırma-Bursa arasındaki 95 kilometrelik yeni hattın altyapı ve üstyapıdaki elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon işleri bulunuyor.

Yolcu ve yük taşıyacağı için Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı olarak geçen proje bittiğinde Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'na bağlanacak.

BALIKESİR-BURSA HATTI

Balıkesir kamuoyu son dönemde Bursa'ya tren bağlantısı konusunda bastırıyor. Balıkesir-Bursa hattı için karar alınması halinde Bursa, hızlı trenle İzmir'e, İzmir de Bursa üzerinden İstanbul'a bağlanacak.

TREN GEMLİK'E GİDECEK Mİ?

Ahmet Emin Yılmaz, "İhale dosyasında var: Bursa isterse Gemlik hattı da programa girer" başlığı altında da şunları yazdı:

"Aslında... Bursa sanayisi için. 14 Organize ve 9 İhtisas olmak üzer 23 Sanayi Bölgesi'ni demiryoluyla limana ulaştıracak Gemlik treni çok önemli.

Gelin görün ki...

2017'de programa giren 24 kilometrelik Bursa-Gemlik Demiryolu hattı proje hazırlanıp kamulaştırmalar yapılmasına karşın, "rantabl olmadığı" gerekçesiyle 2018'de askıya alındı.

Şu süreçte...

Türkiye'nin otomobili fabrikasının Gemlik'e kurulması, Gemlik hattını yeniden gündeme getirdi ve dosyanın raftan inmesini sağladı.

Nitekim...

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi dosyasında Gemlik treni bir maddeyle yer aldı.

Dosyadaki ifade şu:

"Bursa-Gemlik arası ve Bursa-Balıkesir arası demiryolu güzergahının analizi uygun görülmesi halinde rezervasyonların yapılmasına..."

Bu cümleden...

Bursa isterse Gemlik hattının yapılabileceğini anlamını çıkardık."

İHALE 2.5 YIL ÖNCE YAPILDI AMA...

Bursa-Yenişehir hattının altyapı inşaatı temeli 23 Aralık 2012'de atılmış, 400 milyon liralık ödenek tünel inşaatlarında bitmişti. Yenişehir-Osmaneli hattı projesinde 5 kez güzergah değişirken, Bursa-Yenişehir hattı üstyapısı ve elektronik sistemleriyle Yenişehir-Osmaneli hattının tümü 3 Nisan 2018'de 2.5 milyar liraya ihale edilmişti. Ancak o süreçte Dolar yükselince maliyet artmış ve firmaya yer teslimi yapılamamıştı. 23 Eylül 2018'de de ihale iptal edilmişti.

Hızlı tren konusunun AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu tarafından yerli otomobil fabrikasının temel atma töreninde de gündeme getirildiğini kaydeden Yılmaz, şunları aktardı:

ULAŞTIRMA BAKANI: ÇOK YAKINDA!

"Türkiye'nin otomobilinin inşaata başlama töreni sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu kısa bir Bursa bilgilendirmesi yaptı.

Sonra da...

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'na dönüp, "Sayın Bakan, hızlı treni bekliyoruz" dedi. Karaismailoğlu da gülümseyip "Çok yakında" cevabı verdi.