Bursa
Az Bulutlu
18.8°

Bursa'ya hızlı tren ne zaman?

BURSA , 11 Ocak 2020 Cumartesi, 09:48

Bursa'yı hızlı trene kavuşturacak projenin ne zaman tamamlanacağı merak konusu. Ankara hızlı tren için 2023 tarihini telaffuz ederken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan yeni tarih geldi. İki farklı açıklama kafaları karıştırdı.

Bursa'ya hızlı tren ne zaman?

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Büyükşehir ortak akıl ile büyüyor" başlığıyla gerçekleştirilen "Muhtarlar Buluşması" kapsamında Gürsulu muhtarlarla bir araya geldi.

Gürsu Belediyesi Butik Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Aktaş, hızlı tren için yeni bir tarih verdi.

AKTAŞ: HEDEFLENEN TARİH 2021

Bursa'nın bir ticaret merkezi, ihracat ve üretim merkezi ve tarım şehri olduğunu belirten Aktaş, "Bundan sonraki süreçte ise Bursa kesinlikle ve kesinlikle bulunduğu lokasyon itibariyle önemli bir lojistik üssü oluyor. Hızlı tren biraz gecikti ama inşallah hedeflenen tarih 2021. Bitirildiğinde göreceksiniz, Bursa tam bir üretim üssü, tam bir çekim merkezi olacak. Biz bu sürece Bursa'yı nasıl daha sağlıklı hazırlarız onun planlamasını yapıyoruz" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise Bursa hızlı tren projesiyle ilgili son açıklamasında 2023 tarihini vermişti.

TURHAN: 2023'TE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Bakan Turhan, Ekim 2019'da yaptığı açıklamada, Bursa-Bilecik (Osmaneli) hattındaki 106 kilometrelik Bursa-Bilecik HT Projesi'nde, Bursa-Gölbaşı-Yenişehir kesiminde altyapı yapım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, şunları söylemişti:

"Bursa-Yenişehir kesiminde 2022'de test sürüşlerine başlanması ve 2023'te projenin tamamlanması hedefleniyor. Bursa-Osmaneli HT Projesi tamamlandığında hem Ankara-Bursa hem de Bursa-İstanbul hattında ulaşım yaklaşık 2 saat 15 dakika olacak."

YÜKSEK STANDARTLI DEMİRYOLU

TCDD Genel Müdürlüğü'nün 1 Ağustos 2019 tarihinde yatırım programı üzerinde beşinci kez revize yaptığı ortaya çıkmış, 1 Ağustos'a kadar hızlı tren olarak programda yer alan Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli yüksek hızlı tren projesinin adı, "Yüksek Standartlı Demiryolu" olarak değiştirilmişti.

3 ÇEŞİT TREN VAR

Hızlarına göre yolcu trenleri 3 çeşit:

Saatteki hızı 160 km.'ye kadar olan trenler konvansiyonel (klasik), saateki hızı 160-200 km. olan trenler hızlı tren, saatteki hızı 200 km. ve daha fazla olan trenler yüksek hızlı tren kategorisine giriyor.