Bursa
Çok Bulutlu
13.9°

Bursa'ya hızlı tren için 9.5 milyar liralık ihale!

BURSA , 22 Ağustos 2020 Cumartesi, 10:30

Bursa'yı hızlı trene kavuşturacak "Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı" ihalesi sonunda yapıldı. İlk etapta Bursa-Osmaneli arası tamamlanacak. Yenişehir-Geçit arası yüzde 80'i tamamlanmış olan alt yapının ikmali, Osmaneli-Yenişehir arası alt yapısı ve Osmaneli-Geçit arasının üst yapısı yapılacak. Bursalılar 2023'te Ankara'ya 2 saat 15 dakikada ulaşacak. İşte ihaleyle ilgili ayrıntılar...

Bursa'ya hızlı tren için 9.5 milyar liralık ihale!

Bursa'yı hızlı trene kavuşturacak "Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı" ihalesi, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nde perşembe günü yapıldı.

Davet yöntemiyle gereçekleşen ihaleye 5 firma katıldı.

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, ihaleye ilişkin şunları yazdı:

"İlk turda Kolin İnşaat ve Yapı Merkezi ortaklığı 9 milyar 853 milyon 198 bin 717 lira 54 kuruş, Kalyon İnşaat ise 9 milyar 990 milyon 632 bin 770 lira 65 kuruş teklif verdi.

Limak İnşaat ve Heitcap ortaklığı 10 milyar 465 milyon 979 bin 260 lira teklif verirken Özaltın İnşaat'ın teklifi 11 milyar 217 milyon 048 bin 037 lira 61 kuruş, İC İçtaş İnşaat'ın teklifi de 11 milyar 751 milyon 082 bin 094 lira oldu.

İkinci turdaki pazarlık bölümündeyse, Kalyon İnşaat'ın 9 milyar 449 milyon liralık teklifi kabul edildi.

Böylece...Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı projesinin ihalesini yaklaşık 9.5 milyar liralık teklifiyle Kalyon İnşaat kazandı.

İhaleyle neler olacak?

Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Tren Hattı'nın 23 Aralık 2012'de temelinin atmasıyla başlayan 106 kilometrelik proje, Bandırma'nın eklenmesiyle Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı adını aldı ve 201 kilometreye ulaştı.

İhaleyle...

56 kilometrelik Bursa-Yenişehir hattının altyapısı bitirilip elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon işlerinden oluşan üstyapısı yapılacak. Aynı şekilde 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli ve 95 kilometrelik Bursa-Bandırma hatlarının da alt ve üstyapıları yapılacak.

İhale...

Kamu İhale Kurumu onayından sonra yer teslimiyle başlamış olacak."

ÇAVUŞOĞLU: CUMHURBAŞKANIMIZIN KESİN TALİMATI VAR

Konuyla ilgili açıklamalada bulunan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Bursa'mız birkaç yıldan bu yana hızlı treni hasretle bekliyordu. Türkiye'nin içerisinden geçmiş olduğu şartlar bir kısım yatırımların aksamasına sebep oluyordu. Gerek fiziki şartlar gerekse müteahhit firmaların içinden geçtiği ekonomik dar boğazdan dolayı sürekli sekteye uğrayan bir projemizdi. Bir süredir milletvekili arkadaşlarımızla beraber gerek Cumhurbaşkanımız nezdinde; gerekse Ulaştırma Bakanlığı'mızın nezdinde Bursa için hayati öneme sahip olan bu projenin biran evvel gerçekleşmesi için talep ve beklentilerimizi dile getiriyorduk. Bundan aylar önce Türkiye'de ne olursa olsun maddi kaynağa bakılmaksızın temin edilecek dış kaynaklı kredilerle yapılması arzulanan 10 projeden bahşetmiştik. Bu 10 projeden bir tanesi de Bursa'mızın hızlı treniydi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızı ziyaretimiz esnasında kendisi de 3 hızlı tren projesinin Cumhurbaşkanımızın 2023 yılına kadar tamamlanması konusunda kesin talimatı olduğunu ifade etmişti. Biz de bu süreci bunun akabinde takip etmeye devam etmiştik. 20 Ağustos itibariyle ihalesi gerçekleşecekti. Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapılar Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede ihalesinin tamamlandığını; dış krediyle yapılacak bir proje olduğu için önümüzdeki bir aylık süreç içerisinde Maliye ve Hazine Bakanlığının nezdinde işlemlerinin devam edeceğini, bir aylık süreç içerisinde tanıtımının da gerçekleştireceği bilgisine ulaştık" dedi.

'BANDIRMA'YA KADAR ULAŞACAK'

Hızlı trenin Bursa için çok önemli bir proje olduğunu ve hasretle beklediklerini ifade eden Çavuşoğlu, "2023'de tamamlanacağının müjdesini bir kez daha almış olduk. Sadece Bursa'yla nihayetlenen bir proje olmaktan öte işin Bandırma'ya kadar uzanan boyutu oluştu. Oraya kadar devam edecek. Analiz çalışmaları devam ediyor. Özellikle Gemlik körfezine ulaşımı konusunda daha evvel kamulaştırmalar gerçekleştirilmişti. Büyük ölçüde şimdi yeniden analizler yapılıyor. Orada da Otomobil Fabrikası'nın temeli atıldı. 2022 yılından itibaren orada banttan araçlar inmeye başlayacak. Onların nakdi ve sevki anlamında çok önemli bir hat oluşacak. Oraya ilişkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz Bursa'mızın hizmetkarıyız" şeklinde konuştu.