Bursa
Açık
24.6°

Bursa'ya hızlı tren! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özel talimat

BURSA , 18 Ağustos 2020 Salı, 16:07

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK PARTİ Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ulaştırma Bakanı'na 3 büyük proje için özel talimat verdiğini ve bunlardan birinin de Bursa hızlı tren projesi olduğunu söyledi.

Bursa'ya hızlı tren! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özel talimat

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK PARTİ Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa hızlı tren projesinde gelinen son durumu Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'a anlattı.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları özetle şöyle:

'CUMHURBAŞKANIMIZIN ÖZEL TALİMATI VAR'

"Bursa'nın merkezi yatırımlar anlamında özellikle beklediği yatırımlardan biri. Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu şartları da dikkate aldığımızda, süreci uzayan bir yatırım olduğu için insanımızın dikkatini çekiyor. Hızlı tren konusunda Cumhurbaşkanımızın özel bir isteği ve özel bir talimatı var."

'ÇALIŞMALAR HIZLANDI'

"Aylar önce hızlı tren gündeme geldiğinde, 'kesinlikle askıya alınmayacak' dedik. Türkiye'de 10 büyük projenin belirlendiğini, gerekirse yurt dışındaki büyük finans kuruluşlarından kredi alınarak mutlaka bunların gerçekleştirileceğini söyledik. Dünya Bankası'ndan paket kredi bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Ulaştırma Bakanı'na 3 büyük proje için özel talimat verdi ve mutlaka bitirilmesini istedi. O 3 projeden biri, Bursa'nın hızlı tren projesi. Sayın Bakan da aldığı talimat doğrultusunda çalışmalarını hızlandırdı."

'2023'E KADAR HİZMETE GİRECEK'

"20 Ağustos'ta Bandırma'nın da eklenmesiyle 201 kilometreye ulaşan projenin tümünün ihale edilecek. Bursa'yı hızlı trenle buluşturacağız ve bu proje 2023'e kadar hizmete girecek."

'GEMLİK HATTI DA DEVREYE ALINACAK'

"Türkiye'nin otomobili fabrikasının kurulmasıyla birlikte Gemlik hattı da bu proje için daha önemli hale geldi. Kamulaştırmaları neredeyse sona ermişti. Otomobil fabrikasıyla bu hat da işleme alınıp sonuçlandırılacak."