Bursa
Açık
31.9°

Bursa'ya hızlı tren başka bahara!

BURSA , 03 Kasım 2018 Cumartesi, 09:21

Bursa'yı hızlı trene kavuşturacak proje erteleniyor. Hükümet tarafından açıklanan ekonomik program çerçevesinde, öncelikle, gerçekleşme oranı yüzde 50'nin üzerindeki yatırımların tamamlanması hedefleniyor. Bursa Hızlı Tren projesinde ise gerçekleşme oranı yüzde 45 düzeyinde...

Bursa'ya hızlı tren başka bahara!

Bursa'yı üzecek haber, İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu'nun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmaları sırasında, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile yaptığı görüşmeden geldi.

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın aktardığına göre, Ağbal, Bursa hızlı tren projesindeki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi:

'2018 ÖDENEĞİ 250 MİLYON TL'

"Bursa-Yenişehir-Bilecik güzergahından oluşan proje devam ediyor. Projenin yatırım programındaki maliyeti yaklaşık 1.7 milyar lira. 2018 yılı ödeneği 250 milyon lira."

'FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 45"

"73 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir kesiminde altyapı çalışması devam ediyor. 50 kilometre uzunluğundaki Yenişehir-Bilecik kesiminin altyapısı ile Bursa-Bilecik hattının tamamı üstyapı ve elektronik ihalesi 3 Nisan 2018'de yapıldı. Kamu İhale Kurumu itiraz süreci devam ediyor. Projenin tamamında fiziki gerçekleşme yaklaşık yüzde 45. Bursa-Yenişehir kesimindeyse yalnızca altyapı çalışmaları yürütülüyor ve fiziki gerçekleşme yüzde 60."

'KARAR TCDD GENEL MÜDÜRÜ'NE AİT'

"Genel olarak yüzde 50'nin üstündeki yatırımların bitirilmesi hedefleniyor. Bursa Hızlı Treni yüzde 45. O nedenle, Ekonomik Program çerçevesinde proje ertelenebilir. Karar TCDD Genel Müdürü'ne ait."

'KARARNAMEDE YOK'

2 Ekim'de çıkan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde ise devam edecek ulaşım projeleri sıralandı. Kararnamede, Ankara-Sivas ve Ankara-Afyon-İzmir hızlı trenleri bulunurken, Bursa Hızlı Tren Projesi yer almadı.