Bursa
Açık
27.2°

Bursa Valisi Canbolat'tan 15 Temmuz açıklaması

BURSA , 15 Temmuz 2020 Çarşamba, 21:40

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat, "Devletimizden maaş alan asker görünümlü hainler, milletimizin vergileriyle alınan tanklarımızı, uçaklarımızı, helikopterlerimizi ve silahlarımızı milletimize çevirerek, düşmanlarımızın harp sahalarında yapamadıkları alçaklığı aziz milletimize reva görmüşlerdir." dedi.

Bursa Valisi Canbolat'tan 15 Temmuz açıklaması

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin 4'üncü yıl dönümü, Bursa 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen etkinliklerle anıldı.

'DÜŞMANLARIMIZIN HARP SAHALARINDA YAPAMADIKLARI ALÇAKLIĞI AZİZ MİLLETİMİZE REVA GÖRMÜŞLERDİR'

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat, "Bugün cennet vatanımızın her köşesinde genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle ölümü bayram sayan büyük ve asil Türk milletinin, 251 şehit ve yüzlerce gazisiyle yazdığı büyük destanının 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü'nü o günkü heyecanıyla kutlamanın gururu içerisindeyiz. Değerli hemşerilerim öncesiyle, sonrasıyla ciddi dersler içeren 15 Temmuz darbesi, aradığını ve arzuladığını başka mecralarda, şahıslarda ve topraklarda bulma gayretine girenlerin ne şekilde canavarlaşabileceğini, hangi hile ve oyunlara bulaşabileceğini görmek adına oldukça önem arz etmektedir. Devletimizden maaş alan asker görünümlü hainler, milletimizin vergileriyle alınan tanklarımızı, uçaklarımızı, helikopterlerimizi ve silahlarımızı milletimize çevirerek, düşmanlarımızın harp sahalarında yapamadıkları alçaklığı aziz milletimize reva görmüşlerdir. O gece Fettullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe ve terör girişimi Cenab-ı Allah'ın lütfu ve yardımı, cumhurbaşkanımızın cesareti ve önderliğinde harekete geçen yüce milletimiz, tankın, uçağın, tüfeğin karşısına sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle, cesaretiyle dikilmiş, o karanlık gecenin sabahını aydınlığa çevirmiştir." dedi.

TÖRENDEN FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

'TÜRK MİLLETİ BÜTÜN DÜNYAYA CEVABI EN GÜZEL ŞEKİLDE VERMİŞTİR'

Bu milletin 15 Temmuz'da dünyaya mesaj verdiğini belirten Canbolat, "O gün ülkemizi bölmek isteyen dış mihrakların maşası olan hainler böylesi sinsi bir planı uygulamaya çalıştı. Ancak unuttular ki hür ve bağımsız yaşamış bu aziz millet işgal ve esarete alışık olmayan asil bir millettir. Kurtuluş Savaşı'nda Nene Hatun'u, Maraşlı Sütçü İmam'ı, İzmir'in işgalinde düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin'i çıkaran bu millet, 15 Temmuz gecesi de Ömer Halisdemir gibi yiğitleri çıkarmıştır. 251 şehit verdiğimiz o gece 2 bin 200'e yakın vatandaşımız da yaralanarak gazilik şerefine ulaşmıştır. 15 Temmuz bizlere birçok şey öğretti. Canını ortaya koyarak sokaklara dökülen Türk milleti topluluk değil, toplum olduğunu, millet olduğunu vurguluyarak bütün dünyaya cevabı en güzel şekilde vermiştir. " ifadesini kullandı.

'TÜRK MİLLETİ ASİL KANLARIYLA SULADIĞI BU VATAN TOPRAĞININ BİR KARŞINI BİLE TESLİM ETMEYECEKTİR'

Konuşmasına devam eden Vali Canbolat, "Değerli Bursalılar, "15 Temmuz'da nedir?" diye soran olursa, "15 Temmuz Türk milletinin demokrasiyle yaşama özgürlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına göz dikenlere sokaklara dökülen genç, yaşlı, kadın, erkek Türk milletinin milyonların dar ettiği bir destanın adıdır" deyin. 15 Temmuz aziz milletimizin asaletini, birlikteliğini gösterek, Cumhuriyetin temeli demokrasiye dokundurtmayan zaferin adıdır. 15 Temmuz'da tüm dünya gördü ki Türk milleti asil kanlarıyla suladığı bu vatan toprağını bir karışını bile teslim etmeyecektir, etmedi de. Demokrasiye göz dikenlerin asla hakimiyetine girmeyen bir millet gördüler. Tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyor, bu alana teşrif eden 15 Temmuz'u unutturmayan Bursalı hemşehrilerimize saygılarımı sunuyorum. Allah birliğimizi ve dirliğimizi daim etsin." şeklinde konuştu.