Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
13.4°

Bursa Valiliğinden korona açıklaması

BURSA , 28 Mart 2020 Cumartesi, 14:06

Bursa Valiliğinde yapılan İl İdare Kurulu ve Pandemi Kurulu toplantılarının ardından korona virüs önlemlerine ilişkin açıklama yapıldı. Buna göre, Bursa'da şehirlerarası otobüs seferleri 28 Mart 2020 (bugün) saat 17:00'den itibaren kaymakamlık iznine bağlandı.

Bursa Valiliğinden korona açıklaması

Bursa Valiliği'nde yapılan toplantılarından ardından alınan kararlara ilişkin açıklama yapıldı. Valilik açıklaması şöyle:

"Sevgili Bursalılar,

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile her geçen gün vaka sayısı ve can kaybı artmaya devam etmektedir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere İçişleri Bakanlığımız, diğer bakanlıklarımız ile Valiliğimizce sürekli tedbirler alınmakta ve alınan bu tedbirler siz değerli vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır.

Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır.

Bu kapsamda; virüsün yayılasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs seferleri ile ilgili ek tedbirlerin alınması zaruriyeti oluşmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımızı talimatı ile iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi saat 17:00'den itibaren ancak Kaymakamlık izni ile yapılabilecektir.

Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Kaymakamlık izni ile gerçekleştirilebilecektir.

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, Kaymakamların koordinesinde şehirler arası otobüs terminalleri bünyesinde kurulan Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak "Seyahat Belgesi" düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde "Şehirler arası Otobüs Seyahat İzin Belgesi" düzenlenecektir.

28.03.2020 tarihi saat 17:00'den itibaren "Şehirler arası Otobüs Seyahat İzin Belgesi" olmayanların seyahat etmelerine izin verilmeyecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

2020 Avrupa'nın en ucuz ülkeleri
2020 Avrupa'nın en ucuz ülkeleri
İşte 45 günde yapılan hastane
İşte 45 günde yapılan hastane
Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı
Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı
Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir
Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir