Bursa
Açık
24.8°

'Bursa, Türkiye'nin örneği ve öncüsü olmalı'

BURSA , 02 Haziran 2020 Salı, 16:50

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, enBursa.com'da birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Dalgın, Bursa'dan partiye katılım için iki binin üzerinde başvuru yapıldığını dile getirdi. Dalgın, Bursa'nın sahip olduğu özellikler nedeniyle Türkiye'nin örneği ve öncüsü konumda olması gerektiğini dile getirdi.

'Bursa, Türkiye'nin örneği ve öncüsü olmalı'

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, enBursa.com'da yayınlanan 'Güncel' programında Furkan Kahraman'ın sorularını yanıtladı.

Kendisi de Bursalı olan Dalgın, siyasete giriş sürecini, "Sayın Babacan ile çok sayıda ortak tanıdığımız, dostumuz vardı. Dolayısıyla 1 sene önce oturduk konuştuk, Türkiye'nin genel durumunu istişare ettik. Akabinde DEVA Partisi'nin kuruluş çalışmaları geniş bir temsil ile yapıldı. Bin kişi ile yüz yüze görüşüldü ve 300 kişinin katkıları ile bir program yazıldı. Muhtelif konularla alakalı 24 tane çalışma grubu oluşturuldu ve bu grupların çalışmaları sayesinde geniş temsille ve ortak akılla bir program meydana geldi. Ben bu programın hem ekonomik kısmına hem de dijital dönüşüm ve teknoloji kısmına elimden geldiğince katkıda bulundum. Programın tamamlanmasının akabinde Sayın Babacan kuruculuk teklif etti, ben de sorumluluktan kaçamayacağımı ve bu partide görev almaktan mutluluk duyacağımı ifade ettim" dedi.

HAYAL ETTİĞİMİZ BAŞVURUYU ALDIK

DEVA Partisi'nin Bursa'da teşkilatlanma süreci hakkında da bilgi veren Burak Dalgın, "Netleştirilen il başkanı adaylarımız yok ama gönüllü olan il, ilçe başkan adayları ve yönetim kurulu üyelerimiz var. Aslında tıpkı partinin kuruluş döneminde olduğu gibi biz tamamen bir ortak akla inanıyoruz. Türkiye bazında Sayın Genel Başkanımız Babacan'ın çok geniş bir kurucu heyeti bir araya getirerek oluşturduğu bu tabloda bize düşen aynı perspektifi il ve ilçelere yaymak. Bu çerçevede bize inanılmaz olumlu tepkiler geldi. Sitemiz üzerinden partimize katılmak isteyen vatandaşlarımızdan on binlerce başvuru aldık. Bursa özeline döndüğümüzde iki binin üzerinde başvuru var. Rakam kendi başına büyük, aynı zamanda sayının içeriği de çok olumlu. Tam da bizim hayal ettiğimiz gibi, çünkü istediğimiz gibi geniş temsili yansıtan bir başvuru oranı ile karşılaştık bu sebepten dolayı çok mutluyuz. Bu vesile ile hemşehrilerime tekrar teşekkür etmek istiyorum. Şimdi yavaş yavaş önce il yönetimini kuracak olan heyet, akabinde il ve ilçe yönetim kurullarını oluşturma çabası içindeyiz. İnşallah önümüzdeki haftalarda bu konuda çok daha net adımları atmış olacağız. Yaz boyunca da levhalarımızı asmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

BURSA, TÜRKİYE'NİN ÖRNEĞİ VE ÖNCÜSÜ

DEVA Partisi olarak Bursa'yı fazlasıyla önemsediklerini kaydeden Dalgın, "Bursa'yı şahsım olarak da parti olarak da çok önemsiyoruz. Çünkü Bursa, birinci olarak Türkiye'nin dördüncü büyük şehri, ikinci olarak da bizim kadim başkentimiz bu yüzden de hepimizin yüreğinde ayrı bir yere sahip olan bir yer, üçüncü olarak da ekonominin dinamolarından bir tanesi. Bizim Türkiye olarak yapmamız gereken ana mesele daha çok üretmek, daha çok ihraç etmek. Bu düşüncenin dinamolarından biri de Bursa. Çünkü her sektör Bursa'da var ve bunları direk olarak ittirmemiz lazım. Burada iğneyi kendimize batırmamız lazım Bursalılar olarak. Bence biz çıtayı biraz aşağı koyuyoruz. Biraz eldeki ile yetiniyoruz. Çünkü bizim çıtamızın daha yukarılarda olması lazım. Bursa gibi bir sanayi şehri kendi başarısı ile yetinemez. Bursa'nın rakibi Milano'dur, Torino'dur. Bizim Avrupa'nın en büyük sanayi şehirleriyle aşık atmamız lazım. Kültürde veya turizmde bizim gibi bir imparatorluk başkentinin rakibi ya Floransa'dır ya da Kyoto'dur. Biz kendi yağımızda kavruluyoruz ama çıtamızın daha yukarılarda olması lazım. DEVA Partisi olarak Bursa'ya önerimiz aslında Türkiye'ye önerimizle aynı. Daha fazla katma değer, daha fazla istihdam, daha fazla üretim ve dünyaya daha fazla entegrasyon. Türkiye'yi buraya taşıyacak ana şehirlerden biri ister istemez Bursa. Çünkü ana sektörlere baktığımızda sanayi, tarım,turizm gibi her alanda faaliyet var. Her alanda Bursa'yı Türkiye'nin bir örneği ve öncüsü olarak görüyoruz" diye konuştu.