Bursa
Çok Bulutlu
16.2°

Bursa Ticaret Borsası'ndan önemli çağrı

EKONOMİ , 22 Mart 2020 Pazar, 14:42

Bursa Ticaret Borsa'sı, koronavirüsün işletmeler ve tüketiciler üzerindeki etkilerinin azaltılması ile ilgili alınmasını istediği tedbirleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üzerinden ekonomi yönetimine iletti.

Bursa Ticaret Borsası'ndan önemli çağrı

Konuyla ilgili enBursa'ya konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, öncelikle ihtiyaç duyan üyelerinin Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmasını istediklerini söyledi.

Matlı, Şöyle konuştu:

'İŞÇİ ÇIKARMAYIN, KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANIN'

"Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili ihtiyaç duyan üyelerimize başvuru yapmaları çağrısında bulunuyoruz. İşsizliğin artmasını, kimsenin çalışan çıkarmasını istemiyoruz."

Daha önce de kullandırılan Nesef Kredisi konusunda Bursa Ticaret Borsası olarak hazır olduklarını söyleyen ve bu konuda TOBB'un çalışma yapmasını beklediklerini ifade eden Matlı, şöyle konuştu:

BTB'DEN 'NEFES KREDİSİ' ÇAĞRISI

"Bursa Ticaret Borsası olarak biz üyelerimize daha önce yapılan Nefes Kredisi konusunda hazırlık yapılmasını talep ediyoruz. Biz buna destek vermeye hazırız. Bursa Ticaret Borsası, bu konuda imkanı olan odalardan hızlı bir şekilde daha önceki nefes kredisinin aktife geçirilmesini talep ediyor. Bu konuda TOBB'un çalışma yapmasını bekliyoruz. Bu çalışma sonrası üyelere Bursa Ticaret Borsası olarak kaynak aktaracağız."

Bursa Ticaret Borsası'nın işletmeler ve tüketicilerin korunmasına dönük TOBB üzerinden Ankara'ya ilettiği başlıca talepler şöyle:

BTB'NİN EKONOMİ YÖNETİMİNDEN TALEPLERİ

  • Kamu bankalarının çeklerin ertelenmesi konusunda önderlik yapması, özel bankaların da bu modele uyması. Bankaların çekler kadar ilave limit açıp çekleri ödemesi
  • İş kaybına uğrayan işletmelere kira desteği verilmesi
  • Faaliyeti durdurulan firmalardan enerji, doğalgaz, elektrik ve su faturalarının alınmaması
  • Taşıt ve mortgage kredilerinin ertelenmesi
  • İşsiz kalanların kredi ödemelerinin ertelenmesi
  • Tüketiciye yönelik kredi faizlerinin düşürülmesi
  • Devletin Kredi Garanti Fonu olarak verdiği 500 milyar lira kredinin öncelikle işi duran ve yüzde 15 ciro kaybı yapan firmalardan başlatılarak kullandırılması
  • Faaliyeti durdurulan firmalara kira ödemelerinin 2 katına kadar Kredi Garanti Fonu kredisi verilmesi.
  • Türkiye'deki tarım ürünlerinin üretiminin arttırılması ve bunların güvenliği ile ilgili çiftçilere dönük eğitim ve kamu spotlarının yapılması