Bursa
Çok Bulutlu
19.2°

Bursa terminalinde 'belge' kuyruğu!

BURSA , 30 Mart 2020 Pazartesi, 14:21

Korona virüs nedeniyle şehirlerarası otobüs yolculuklarına kısıtlama getirildi, yolculuk yapmak isteyenlerin 'Seyahat İzin Belgesi' alması gerekiyor. Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminalinde belge için uzun kuyruklar oluştu. Belge almakta sıkıntı yok, ancak otobüs bulmak neredeyse imkansız.

Bursa terminalinde 'belge' kuyruğu!

Bursa'dan başka şehirlere seyahat etmek isteyenler Şehirlerarası Otobüs Terminalinde izin kuyruğu oluşturdu.

Korona virüs nedeniyle alınan yolculuk kısıtlaması kapsamında süreç şöyle işliyor.

Öncelikle seyahat edecek kişi ya da kişilerin biletinin olması gerekiyor, ki bilet bulmak son derece zor. Zira Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminalinde çok sayıda firma kepenk kapatmış durumda.

BURSA TERMİNALİNDEN SON KARELER

Bileti olan kişiler seyahat izni için gereken belgeyi doldurduktan sonra sağlık kontrolünden geçiriliyor. Eğer sağlık kontrolünde olağandışı bir durum ortaya çıkmazsa İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda seyahat izni verilebililiyor.

Buna göre, tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni gerçekleştirilebiliyor.

Örneğin Bursa'da ikamet etmekte olan bir vatandaşın, örneğin İstanbul'a gidebilmesi için geçerli bir nedeninin olması gerekiyor. İstanbul'da hastası ya da vefat eden bir yakını olan kişiler ancak bu durumu belgeleyerek seyahat izni alabiliyor.

Bu koşullar sağlansa bile özellikle bilet bulmak çok zor. Bursa'dan yakın şehirlere seferler az da olsa devam ediyor. Ancak uzak şehirlere otobüs seferi yok. Van'a gitmek isteyen bir grup, enbursa.com ekibibe 3 gündür terminalde adeta mahsur kaldıklarını, asıl ikametlerinin bulunduğu Van'a gitmek için otobüs bileti bulamadıklarını anlattı.