Bursa
Çok Bulutlu
24.8°

Bursa Tarihi Hanlar Bölgesi'nde yıkım kaosu!

BURSA , 28 Ağustos 2020 Cuma, 18:33

Bursa'da Tarihi Hanlar Bölgesi'nin ortaya çıkarılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Çarşıbaşı Meydan Projesi kapsamında ilk yıkım işlemi geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımı ile gerçekleşmişti. Bölgede önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan Kızılay ve İŞKUR binalarının yıkım işlemleri kapsamında komşu iş yerlerine gönderilen tebligatlar esnafta şok etkisi yarattı.

Bursa Tarihi Hanlar Bölgesi'nde yıkım kaosu!

Vatandaşlara gönderilen tebligatlarda Şehreküstü Mahallesi Cemal Nadir Caddesi'nde bulunan Kızılay binası ile Şehreküstü Mahallesi Atatürk Caddesi'nde bulunan İŞKUR binasının yıkımının onaylandığı hatırlatıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından söz konusu binalara komşu olan iş yerlerinde ikamet, ticari ve benzeri tüm faaliyetler sonlandırıldı ve esnafa 5 gün süre verildi.

Esnaftan 5 gün içerisinde binaları tamamen boşaltmaları istenirken buna gerekçe olarak yıkımlar esnasında oluşabilecek riskler gösterildi.

İŞTE O TEBLİGAT

Tebligat ile şoke olan yaklaşık 70 civarında esnaf 5 gün içersinde dükkanlarını nasıl taşıyacağını düşünürken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurdu.

Başvuruda Bursa 2. İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma talebinde bulunulduğu belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

"İŞ YERLERİMİZİ BOŞALTMAYACAĞIZ"

"İş yerimizi boşaltmayacağız. Bu husuta belediyeniz tarafından alınan bir karar da tarafımıza tebliğ edilmiş değildir. Hangi organ tarafından hangi karara istinaden yapıldığı belli olmayan tebligatın hukuki sonuç dorğurması mümkün değildir."

Ayrıca, dilekçelerde boşaltmaya yönelik işlemde ısrar edilmesi halinde kanuna aykırı iş ve işlemleri gerçekleştirenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunulacağı ifadeleri yer aldı.