Bursa
Az Bulutlu
28°

Bursa Tabip Odası'nda 2 adaylı seçim başladı

SAĞLIK , 25 Temmuz 2020 Cumartesi, 13:53

3 bin üyesi bulunan Bursa Tabip Odası'nın iki gün sürecek olan genel kurulu bugün başladı. Oda Başkanı Dr. Güzide Elitez ve yönetiminin 2 yıllık çalışmaları genel kurulda oy birliği ile onaylanırken, yarın yapılacak seçimler için Doç. Dr. Alpaslan Türkkan ve Dr. Kamuran Çelik adaylığını açıkladı.

Bursa Tabip Odası'nda 2 adaylı seçim başladı

Mayıs ayında yapılması gereken ancak pandemi nedeniyle 25 - 26 Temmuz 2020 tarihlerine ertelenen Bursa Tabip Odası Olağan Genel Kurulu bugün başladı. Genel kurulun bugünkü oturumunda Dr. Güzide Elitez başkanlığındaki yönetim kurulunun ile denetim kurulunun çalışma ve mali raporları oylandı. Prof. Dr. Nihat Sapan'ın divan başkanlığını yaptığı oturumda, Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, başkanlık dönemini değerlendirdi.

YOĞUN BİR DÖNEM OLDU

Yoğun bir iki yıl geçirdiklerini belirten Dr. Elitez, " Özellikle son 4 ay belirsiz bir süreçle hiçbir yönetimin karşılaşmayacağı bir yoğunluk yaşadık pandemi nedeniyle. Bizim için öğrendiğimiz hem de insanların sağlığın korumak için uyarmaya çalıştığımız bir dönemdi. Yine gündemde şiddet vardı. Hekim arkadaşlarımızın pek çoğu şiddete uğradı. Bir arkadaşımızı kaybetti. Bir yasa çıktı ama bu yasa bizi mutlu etmeyen kısmı bir yasa oldu. Sadece yasa yeterli değil bununla ilgili toplumun liderlerinin de mutlaka bir tavır bir tutum sergilemesi gerekir. Sağlık çalışanların bu kadar fedakarca çalıştığı bir dönemde bile şiddeti konuşmak çok kötü bir durum. O nedenle çok yoğun çalıştığımız bir dönem oldu. Pek çok sorunun olduğu felaketlerin ardı ardına geldiği bir ülkede yaşıyoruz. Biz bir ülke olarak bunları hak etmiyoruz daha iyi daha aydınlık bir ülke için çalışıyoruz. Buradaki çabamızda bundan " dedi.

SEÇİMLERDE İKİ ADAY YARIŞACAK

BAOB yerleşkesinde gerçekleştirilen genel kurulda ayrıca yarın yapılacak seçimler için adaylık başvuruları da yapıldı. 2020-2022 dönemi yeni yönetim kurulunun belirleneceği seçimlerde Çağdaş Hekimler Grubu adına Doç. Dr. Alpaslan Türkkan başkan adayı olurken, acil tıp hekimi Uz. Dr. Kamuran Çelik'te bireysel adaylığını açıkladı.

Çağdaş Hekimler Grubu Adayı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, şunları söyledi;

"Daha önceki yönetimlerin devamıyız. Yapılan çalışmaların daha da geliştirilmesi için aday olduk. Asıl hedefimiz de gençleri ve kamuda çalışan hekimleri sürece katmak için adayız. Sürekli tıp eğitimlerine biraz daha ağırlık vermek istiyoruz. Odayı güçlendirmeyi hedefliyoruz bu dönem" dedi.

"TARAFSIZ ODA İÇİN ADAY OLDUM"

Acil tıp hekimi Uz.Dr. Kamuran Çelik ise, tarafsızlık amacıyla aday olduğunu açıkladı. Çelik, "Tabip odasının bazı konularda siyasi değil, daha tarafsız bir yapıda hareket etmesini sağlamak amacıyla yönetim kurulu için bireysel aday oldum. Kendi düşüncemdeki arkadaşları biraz da olsa alevlendirmek için küçük bir hareket olarak başladık. " değerlendirmesinde bulundu.