Bursa
Az Bulutlu
5.8°

'Bursa Siyahı'nda fiyat tartışması sürüyor

EKONOMİ , 07 Eylül 2019 Cumartesi, 09:45

Uzun raf ömrü, iri dış görüntüsü ve tadıyla dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen ve İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren 'Bursa siyahı', bu sezonu fiyat tartışmaları ile geçiriyor.

'Bursa Siyahı'nda fiyat tartışması sürüyor

Sezon başında tarlada 13 liradan alıcı bulan siyah incir, bir ara 4 liraya kadar düştü.

Büyükşehir Belediyesi iştiraki Tarım AŞ'nin alımları hızlandırması ile fiyatlar yeniden bir miktar yükselse de tartışmaların ardı arkası gelmiyor.

Bursa'daki siyah incir üretiminin yüzde 35'ini tek başına karşıladığını iddia adan Çağlayan köyünde üreticiler kalite, rekolte ve fiyattan memnuniyetini dile getirirken; birçok bölgede ise çiftçiler 4-5 lira olduğunu söyledikleri fiyatlardan şikayet ediyor.

'ŞU ANDA FİYAT 5 LİRA'

Bursa Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Osman Özkan, incirin 10-13 liradan alındığı yönündeki ifadelerin doğruyu yansıtmadığını belirterek, şu anda ürünün üreticiden 4-5 liradan alındığını söyledi. Selçukgazili üretici Ali Başar da, mevcut fiyatlardan memnun olmadıklarını ifade ederek, incirin ihracatçıya 5 liradan satıldığını kaydetti.

Bursa'da üretilen siyah incirin hasadı devam ederken, depolarda toplanan ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. En çok ürün gönderilen ülkeler arasında Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Fransa yer alıyor. Öte yandan, farklı köylerdeki üreticiler kalite yarışına girdi.

Çağlayan köyünde çiftçiler en kalite inciri kendilerinin ürettiğini iddia ederken, komşu köy Gündoğdu'nun sakinleri 'en güzel incir bizde' diyerek buna karşı çıkıyor.

(olay)