Bursa
Parçalı Bulutlu
27°

Bursa Şehir Hastanesi, soru işaretleriyle açılıyor

BURSA , 15 Temmuz 2019 Pazartesi, 21:48

Türkiye'nin 10'uncu şehir hastanesi olan Bursa Şehir Hastanesi, 16 Temmuz 2019'dan (yarın) itibaren resmen hasta kabulüne başlıyor. Ancak Bursalılar endişeli. Şehir Hastanesine ulaşımda yaşanacak sıkıntılar şimdiden vatandaşı kara kara düşündürüyor. Endişeye neden bir başkan konu da şehir içindeki hastanelerin ne olacağı...

Bursa Şehir Hastanesi, soru işaretleriyle açılıyor

Bursa Şehir Hastanesi, 16 Temmuz 2019 Salı (yarın) gününden itibaren resmen açılarak, hasta kabulüne başlıyor.

6 AYRI HASTANE

Şehir Hastanesi, bünyesinde 6 ayrı hastane barındırıyor: Genel Hastane, Onkoloji, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları, Kalp ve Damar Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri.

Bin 355 yatak kapasiteli hastanede, 369 poliklinik ve 45 ameliyathane bulunuyor.

YAklaşık 4 bin 500 sağlık personelinin görev yapacağı hastane 2 bin araçlık otoparka sahip.

GÜNDE 40 BİN KİŞİ GİDİP GELECEK

Bursa Şehir Hastanesi, Çanakkale, Balıkesir, Yalova ve diğer çevre illerle birlikte yaklaşık 6 milyon kişiye hizmet verecek bir bölge hastanesi niteliğinde.

Bursa Şehir Hastanesi'nde hasta, ziyaretçi, personel vs... günde yaklaşık 40 bin kişilik bir sirkülasyon bekleniyor. Bu durumun ulaşımda sorunlara yol açabileceği belirtiliyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin planlamasına göre, Şehir Hastanesine ulaşım sorunu 3 aşamada çözülecek.

İLK AŞAMA BELEDİYE OTOBÜSÜ

Demirtaş, Bursaray Küçük Sanayi İstasyonu ve Organize Sanayi Bölgesi istasyonu merkezli otobüs seferleri başladı. 7-7,5 dakikada bir sefer yapılacak.

HASTANE İÇİN KURULAN HATLAR VE FİYATLARI

Şehir Hastanesi için UKOME kararıyla kurulan otobüs hatları ve fiyatları şöyle:

H/1 Hattı Güzergahı

Barbaros Caddesi - Panayır Caddesi- İnönü Caddesi- Cumhuriyet Caddesi- Osmangazi Caddesi - Mustafa Karaer Caddesi- Terminal - Bursa Çevreyolu Caddesi - Emek İstasyonu- Korupark Kavşağı- Bursa Çevreyolu Caddesi - Bursa Şehir Hastanesi- Bursa Çevre Yolu Caddesi- İzmir Yolu Caddesi - Üniversite İstasyonu (Dönüş: Aynı güzergah)

Ücret: Tam 3,35 TL - İndirimli 2,70 TL - Öğrenci 2,20 TL

H/2 Hattı Güzergahı

Gidiş: Organize Sanayi İstasyonu - Emek İstasyonu - Bursa Çevre Yolu Caddesi - Bursa Şehir Hastanesi

Dönüş: Bursa Şehir Hastanesi - Bursa Çevre Yolu Caddesi - Emek İstasyonu - Esentepe Kavşağı - Organize Sanayi İstasyonu

Ücret: Tam 2,40 TL, İndirimli 1,90 TL, Öğrenci 1,60 TL

H/3 Hattı Güzergahı

Gidiş: Küçük Sanayi İstasyonu - İzmir Yolu Caddesi - Çalı Kavşağı - Uğur Mumcu Bulvarı - Özlüce Bulvarı - Çiçek Caddesi - Erdinç Sokak - Ceviz Caddesi - Göçmen Sokak - Çiftlik Caddesi - Gümüş Cadde - Bursa Şehir Hastanesi

Dönüş: Bursa Şehir Hastanesi - Gümüş Cadde - Çiftlik Caddesi - Göçmen Sokak - Ceviz Cadde - Erdinç Sokak - Çiçek Caddesi - Özlüce Bulvarı - Uğur Mumcu Bulvarı - İzmir Yolu Caddesi - Küçük Sanayi İstasyonu

Ücret: Tam 2,40 TL, İndirimli 1,90 TL, Öğrenci 1,60 TL

ECEVİT BULVARI HASTANEYE UZATILACAK AMA

İkinci etapta Nilüfer'deki Bülent Ecevit Bulvarı'nın hastaneye kadar uzatılması planlanıyor. Ancak projede yaklaşık 20-25 milyon liralık kamulaştırma yapılması gerekli.

RAYLI SİSTEM 2 YIL SONRA

Emek hattının yaklaşık 5,5 kilometre kadar uzatılarak Şehir Hastanesine ulaşması planlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Bu da 1,5 - 2 yıllık bir süreç alacak" açıklaması yaptı.

Emek-Şehir Hastanesi arasında inşa edilecek raylı sistem hattı, Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara'nın desteğini istediği 5 projeden biri. Ancak seçimlerin üzerinden 3 ay geçmesine karşın Ankara'dan istenen destek henüz sağlanabilmiş değil.

BURSA'NIN ULAŞIMI ANKARA'YI BEKLİYOR

Mali kriz nedeniyle hemen hiçbir projede somut adım atamayan Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta 60 T plaka için ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

Plaka satışı sonucu Büyükşehir Belediyesi'nin kasasına yaklaşık 50 milyon lira girmesi hesaplanıyor. Bununla da Şehir Hastanesi'ne yapılacak ulaşım yatırımlarının bir bölümünün karşılanacağı belirtiliyor.

ŞOFÖRLERDEN T PLAKA İHALESİNE İTİRAZ

Öyle görünüyor ki Bursalılar uzun bir süre, Başkan Aktaş'ın deyişiyle en az 1.5-2 yıl, Şehir Hastanesi'ne gitmek için ya belediye otobüslerini ya da özel araçlarını kullanacak.

ŞEHİR HASTANESİNE TAKSİMETRE NE YAZIYOR?

Şehir Hastanesi'ne taksi tutmak isteyenleri ise kabarık bir fatura bekliyor.

ŞEHİR İÇİNDEKİ HASTANELER NE OLACAK?

Bursalıların yanıt aradığı bir başka soru da Şehir Hastanesine taşınan şehir içindeki hastanelerin akıbeti.

Hisar'da bulunan Bursa Devlet Hastanesi (Memleket Hastanesi), Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi, Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğum Evi'nde bulunan hastalar Şehir Hastanesi'ne taşındı.

GÖĞÜS HASTANESİ'NİN YERİNE DİŞ HASTANESİ

Bursa'da 24 yıl önce açılan Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılacak. Hastanenin yerine şehrin doğusunun ihtiyacını karşılayabilecek bir diş hastanesi planlandığı bildirildi.

MEMLEKET HASTANESİ BUTİK HASTANE

Memleket Hastanesi olarak da bilinen ve 1868 yılında dönemin Valisi Ahmet Vefik Paşa tarafından açılan Bursa Devlet Hastanesi'nin butik bir hastane olarak, bölgeye hizmet vermesi planlanıyor. Tarihi değer taşıyan binanın restorasyın-tadilat sürecinden geçirilmesi bekleniyor.

DOĞUM EVİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NE

Tamamen kapatılarak taşınan Zübeyde Hanım Doğum Evi'nin binası ilk aşamada İl Sağlık Müdürlüğü'nün idari binası olarak kullanılacak. Belli bir süre İl Sağlık Müdürlüğü'nde kalacak olan hastane binası da yıkılacak. Zira taşınma gerekçelerinin başında binanın depreme dayanıksız olmadı geliyor. Arsanın sağlıkla ilgili bir alanda kullanılacağı ifade ediliyor.

İSTANBUL YOLU VE YILDIRIM'A YENİ HASTANE

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, "Acemler'de yapımı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi merkezin yükünü omuzlayacak. Ayrıca, İstanbul Caddesi'nde büyük bir Devlet Hastanesi yapmak için yer arıyoruz. Yıldırım Samanlı'da Şehir Hastanesi için ilk düşünülen alana da Devlet Hastanesi planladık." açıklaması yaptı.