Bursa
Çok Bulutlu
5.6°
enBursa Haber

Bursa Orhaneli'ye Maden OSB... 8 bin kişiye istihdam sağlayacak

BURSA , 06 Kasım 2018 Salı, 12:13

Bursa'nın Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, çalışmalarına 3 yıl önce başlayan Mermer ve Maden İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinde sona gelindiğini açıkladı. Enbursa.com'a konuşan Tatlıoğlu, projenin en güzel yanının herkesin onay vermesi olduğunu belirterek, "Kısa vadede 7-8 bin kişiye istihdam sağlanacak" dedi.

Bursa Orhaneli'ye Maden OSB... 8 bin kişiye istihdam sağlayacak

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, ilçede kurulacak Mermer ve Maden İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili gelinen noktayı Filiz Şentürk'ün hazırlayıp sunduğu ENGÜNCEL'de anlattı.

Tatlıoğlu'nun açıklamaları şöyle:

'HERKESİN ONAYLADIĞI BİR PROJE'

Yaptığımız en güzel işlerden bir tanesi. Şükürler olsun biz bunu 3 yıl gibi kısa bir sürede, bütün bakanlarımızın, teşkilatın, Cumhurbaşkanımızın desteği ile Bursa valisi ve Bursa bürokrasisinin tüm kararıyla, ki burası çok önemli, akademik odalardan tutun Bursa'nın üniversitesine, Bursa'nın sivil toplum örgütlerinden tutun Ticaret Sanayi Odasına, siyasi partilerin tamamından tutun valiliğe kadar herkesin kabul gördüğü herkesin onayladığı herkesin altına imza attığı bir proje. Burası yapımından çok daha fazla hoşuma giden noktası. Çünkü herkesin birlik beraberlik içerisinde onayladığı proje.

'SON AŞAMAYA GELİNDİ'

İkincisi, 3 yıl gibi çok kısa bir süre içerisinde biz bunu hazırlayıp bunların izinlerini alıp, OSB'nin kurulma kararını verip şu anda mütevelli heyeti kurulacak sayın Valimizin başkanlığında, yani prosedürü kaldı artık.

'DİSİPLİNLİ, ÇEVRECİ, YERLİ VE MİLLİ'

Halkımızın da dört gözle beklediği bir proje. Bu şunu kazandırıyor. Bu çok yönlü yani çok kazan-kazan var. Disiplinli bir sanayi bölgesi olacak, Mermer ve Maden Sanayi Bölgesi. Üretimi disiplin altında olacak, çünkü belli bir organize sanayi bölgesi altında olacak. Çok temiz bir sanayi bölgesi olacak, çok çevreci olacak. Eğer son aşamada eğer yeşil enerji dediğimiz güneş enerjisiyle de elektriğini üretebilirsek, şu anda onun için çalışıyoruz. Çok karlı da bir yatırım olacak. Milli bir yatırım, yerli bir yatırım. Buraya yatırım yapacak arkadaşlarımızın tamamı bu ülkenin çocukları, bu yörenin çocukları ve kar oranı yüksek bir yatırım ve hakikaten direkt ihracata yönelik bir yatırım olduğu için Türkiye'nin ihracatına ciddi katkı olacak bir yatırım. Yani her tarafından baktığınız zaman çok kazançlı bir yatırım. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bilgisi dahilinde, onun da desteğini aldık bu yatırımlar noktasında. Ben çok mutlu oldum akıllıca bir proje yaptığımıza inanıyorum.

'MALİYETİNİ 3-5 YILDA ÇIKARACAK'

Çok maliyetli ama maliyetini 3-5 yılda kapatacak, hemen kara geçecek bir şekilde yapılıyor. Çünkü ben mesela sadece mermer tarafını ele alacak olursak MADSİAD var. Onlardan aldığım bilgiye göre, Türkiye'deki blok mermerlerin ancak yüzde 20'sini işliyoruz Türkiye'de ve yüzde 20'sini işleyerek satıyoruz. Şimdi bir mermeri 5 liraya satıyorsak örnek olarak söylüyorum onu biçtiğimiz zaman 25-30 liraya satıyoruz. Biz blok mermeri Çin'e satıyoruz. Çin işliyor İtalya'ya götürüyor, İtalya biraz işliyor Türkiye'ye getiriyor. Biz de mutfaklarımızda kullandığımız zaman eşlerimiz de diyor ki 'Biz İtalyan mermeri kullandık.' Ama 11-12 katı pahalıya alıyor. Bakıyoruz bizim Erenler'in mermeri, ama süksesi oluyor. Biz de diyoruz ki biz bunu üretebiliriz. Tabii ki blok mermerin satışı Türkiye için çok önemli. Blok mermer satalım, insanların önünü açalım, ama bunu da yapabilelim.

'ECZANE GİBİ FABRİKALAR'

Bugün Türkiye'de teknoloji olarak imkanımız çok var. 2 mm.'ye kadar mermerleri biçebiliyorlar, artık mermerleri dekorasyonda kullanıyorlar, mobilya ile beraber kullanıyorlar. Biz bunu yapabiliriz teknolojimiz buna müsait ve yeni yapılacak olan fabrikaların teknolojik olarak hem üstün olduğu için hem de temiz. Sloganımız şöyle; eczane niteliğinde fabrikalar! Temiz. Doğaya temiz, çevreye duyarlı fabrikalar olacak. Türkiye'de ilk olacak! Türkiye'de ilk maden OSB olacak. Bunu yanında krom, nikel işleme yerleri olacak orada. Bu mermerciliğe ve Türkiye'ye ekonomik anlamda ciddi katkı sağlayacak.

'7-8 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK'

Bunu becerebildiğimiz için de ben hakikaten mutluyum. Yöre insanına da iş istihdamı olacak. Mesela kısa vadede hemen 7-8 bin kişinin istihdam edileceği bir şey olacak ama uzun vadede 20 bin insanı etkileyebilecek kadar iş istihdamı verecek bir yatırım. Bunu becerebildiğimiz için çok mutlu oldum.

FİLİZ ŞENTÜRK'LE ENGÜNCEL'İN KONUĞU ORHANELİ BELEDİYE BAŞKANI İRFAN TATLIOĞLU