Bursa
Çok Bulutlu
21°

Bursa olası Marmara Depremi'ne hazır mı ?

BURSA , 17 Ağustos 2020 Pazartesi, 16:04

Nail Özer ile GündEN programına katılan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Bursa'nın depremselliğini ve imar planlarını değerlendirdi. Fay Kanunu'nun bir an önce çıkması gerektiğini söyleyen Er, yerel yönetimlere de ortak çalışma çağrısı yaptı.

Bursa olası Marmara Depremi'ne hazır mı ?

Nail Özer'in hazırlayıp sunduğu 'Nail Özer ile GündEN' programının konuğu Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er oldu. Marmara Depremi'nin yıl dönümünde 'Yeni bir deprem felaketine hazır mıyız?' sorusuna yanıt arandığı programda Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Er, Bursa'nın imar planlarına dikkat çekti ve Fay Kanunu'nun bir an önce çıkartılması gerektiğinin altını çizdi.

Bursa'nın fay hatlarını açıklayan Engin Er, önemli değerlendirmelerde bulundu. Er, "Beklenen Marmara depreminde, denize kıyısı olan bütün iller bu depremden etkilenecek. Bursa özeline geldiğimizde ise, Anadolu Fay Hattı'nın orta kolu olarak adlandırdığımız İznik'ten başlayarak, Gemlik'te birkaç kola ayrılıp, Mudanya'da bir noktadan hareket ederek Karacabey'e doğru devam eden bir fay hattı var ki bu da Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın orta kolu olarak adlandırdığımız fay hattıdır. Burada oluşabilecek 7 büyüklüğündeki bir depremden İstanbul etkilenecektir ama daha fazla Bursa ve ilçeleri etkilenecektir. Bir diğer kol ise Anadolu Fay Hattının Güney kolu olarak adlandırdığımız, İnegöl'ün içinden geçip Yıldırım ilçesinden devam edip; hatta burada da birkaç seğmende ayrılıp, Osmangazi'ye oradan Nilüfer'e Çalı ve Uluabat Mustafakemalpaşa kadar devam eden fay hattı var. Bu da 7 büyüklüğünde deprem üretebilme potansiyeli var. Yapılan bu çalışmalar bilimsel olsa da dar bölgelerde yapılıyor. Büyükşehir ölçeğinde çalışmalar yapmak gerekir. Fayların tamamını bütün şehir bazında çalışarak 1/1000'lik ölçekli uygulama planlarına koymamız lazım. Bunun benzeri Amerika'da var. Amerika Birleşik Devlet'lerinde olduğu gibi fay hatları üzerinde bina yapılamaz maddesinin Türkiye'de uygulanması lazım. Buna en çok ihtiyaç duyan illerin bayında da Bursa ve Kocaeli gelir. 2012 yılında bakanlığın açıkladığı fay haritası var. Bu konuyla ilgili mutlak bir Fay Kanunu'nu çıkartılması lazım. Nasıl ki, elektrik hatlarının altına nasıl yapılaşmaya izin verilmiyorsa fay hatlarının üzerine de yapılaşmaya izin verilmemeli. Bu konun çıkartılarak kısa vadede, orta vadede ve uzun vadede planların revize edilmesi lazım." dedi.

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Depremsellik alanındaki bilimsel çalışmalarda yerel yönetimlerle birlikte hareket etmek istediklerini belirten Er, iş birliği çağrısında bulundu. Er, "Bizler akademik odalar olarak birçok çalışmada gönüllülük esasıyla bulunabiliriz. Genel merkez bazında bakanlık düzeyinde hem de Bursa ölçeğinde büyükşehir belediyesinin yaptığı çalışmalarda bulunmuyoruz. Biz Bursa'mıza hizmet etmek istiyoruz. Yapılacak çalışmalarda bilimsel anlamda gönüllülük esasıyla katkı koymak istiyoruz. Ama böyle bir yaklaşımı da göremiyoruz" dedi.