Bursa
Hafif Sağanak Yağışl

Bursa'nın yüzde 30'u hala soba kullanıyor

BURSA , 19 Şubat 2020 Çarşamba, 18:25

Büyükşehirleri doğalgaz sardı ama kırsal kesimlerde ve şehrin düşük kesimlerinde yaşayanlar hala soba kullanıyor. Bursa'nın neredeyse yüzde 30'u hala soba kullanıyor.

Bursa'nın yüzde 30'u hala soba kullanıyor

Soğuk havalarda insanları en çok düşündüren şeylerden biri ısınma.

Kimisi Doğalgaz kullanırken kimisi hala evlerinde soba yakıyor. Bursa'da soba denilince akıllara gelen Hüroğlu soba sanayi işletmecisi Semih Hüroğlu, enbursa.com'un sorularını yanıtladı.Doğalgazın gelmesiyle birlikte işlerde düşüş yaşadığını söyleyen Hüroğlu, "2000 yılından beri ben bu işi yapıyorum ama rahmetli babam İskender Hüroğlu 1980 yılında Elmasbahçeler'de evinin altında ufak bir dükkan ile başladık." dedi.

'KIRSAL KESİM HALA SOBA YAKIYOR'

Trakya, ege, Karadeniz bölgelerine ve Almanya, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere sıklıkla kuzine soba gönderdiğini vurgulayan Semih Hüroğlu, "1950 yılında kuzine sobayı ilk getiren Yugoslavya göçmeni olan bir kişi. Kuzine sobanın diğer sobalardan ayırt edileceği tek şey, kuzine de yemek pişirebiliyorsunuz. Hem ısınıyorsunuz hem yemeğini yapıyorsunuz. Bursa'nın yaklaşık yüzde 30'u hala soba kullanıyor. Özellikle köy kesimlerinde her evde kullanılıyor." diye konuştu.

'DOĞALGAZ'DAN DOLAYI İŞLERİMİZ ÇOK DÜŞTÜ'

Senede 10-15 bin arası soba ürettiklerini söyleyen Semih Hüroğlu, "Eskiyi özleyenler daha özel yapımlardan alıyorlar ve evinin bir köşesine koyuyorlar. Bence kullanmıyorlar. Doğalgaz her şeyi kolaylaştırdı. Hiçbir şekilde zorluğu yok. Önceden Vali de Cumhurbaşkanı da Kaymakam da bu sobayı kullanıyorlardı. Şimdi ise bu kesim hep doğalgaz kullanıyor. Bizim işimizi tabiî ki de yüzde 50 düştü hatta daha fazla bile olabilir. " dedi.