Bursa
Açık
23.9°

Bursa'nın yıkılıp kaderine terk edilen okulu çöplüğe döndü!

BURSA , 16 Temmuz 2020 Perşembe, 10:32

Bursa'da köklü geçmişe sahip ve meslek okullarının amiral gemisi olarak nitelendirilen Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin son hali içler acısı. Kaderine terk edilen okul alanı çöplüğe dönerken, insan boyunu aşan kuru otlar yangın tehlikesi yaratıyor.

Bursa'nın yıkılıp kaderine terk edilen okulu çöplüğe döndü!

2017-2018 eğitim öğretim yılının başında Bursa'da başta Tophane ve Demirtaşpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri olmak üzere 13 okul depreme dayanıksız oldukları için yıkıldı. Yıkılan okulların yerine ise en geç iki yıl içinde yeni okul binalarının yapılacağı açıklanmıştı. Geçen iki yıl içinde yıkılan okulların yerine bir tek çivi bile çakılmadı.

Bölge sakinleri yıllar içinde kaderine terk edilen okul alanlarının tehlike saçmasından şikayetçi. O okullardan biri de tüm blokları yıkılan Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Kentin tam ortasında kalan yüzlerce metrekarelik okul alanı şimdilerde mahalle çöplüğüne dönmüş durumda.

Bölge sakinlerinin iddiasına göre evsel atıkların bahçesine bırakıldığı okul alanı, gece yarısından sonra madde bağımlılarının mekanı haline geline geldi. İnsan boyunu aşan kuru otlar ise hava sıcaklığının artması nedeniyle çıkabilecek yangınlardan dolayı çevre sakinlerini endişelendiriyor.

Geçen süre içinde Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin yeniden yapılması için her hangi bir çalışma olmaması da velileri endişelendiriyor. Okul ve derslik ihtiyacı her geçen gün artan Bursa'da veliler okulun tekrar inşa edilmesini ve okul alanının başka amaçlarla kullanılmamasını istiyor.